Jodła kaukaska przesadzona z doniczki do gruntu

Jak przesadzić choinkę z doniczki do ogrodu

Choinki w doniczkach to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie gdy po świętach możemy choinkę z doniczki przesadzić do gruntu. Czy takie drzewko się przyjmie? Na co zwrócić uwagę przy sadzeniu jodły lub świerka do gruntu? Poradzimy, jak przesadzić choinkę z doniczki do ogrodu! 

Co zrobić z choinką w doniczce po świętach? 

Świerki, jodły pospolite i jodły kaukaskie w doniczkach często towarzyszą nam w czasie Bożego Narodzenia. Niewielkie drzewka zajmują mało miejsca, pięknie pachną i zachowują świeżość przez cały okres świąteczny. Co jednak zrobić z choinką w doniczce po świętach? 

Drzewko możemy wyrzucić do specjalnego kontenera przeznaczonego na choinki, możemy je wystawić w wyznaczonym dniu do odbioru przez służby komunalne, ale możemy także posadzić choinkę w ogrodzie lub na działce. 

Do przesadzania najlepsze są niewielkie drzewka do ok. 1 m wysokości. Takie rośliny mają mniejszy system korzeniowy, który mieści się w doniczce. Większe drzewka wsadzane przez sprzedawców do donic mają przycięte korzenie i nie mają szans na przyjęcie się w gruncie. 

Kiedy przesadzamy choinkę do gruntu?

Choinek nie sadzimy do gruntu bezpośrednio po świętach! W styczniu lub w lutym doniczkę z drzewkiem zabieramy z ogrzewanego mieszkania i przenosimy do chłodnego pomieszczenia z dostępem do naturalnego światła. Następnie dobrze podlewamy. Rośliny nie możemy jeszcze wystawić na zewnątrz. Pod koniec marca lub w kwietniu, gdy ziemia rozmarznie i nie ma już dużych mrozów, możemy przesadzać choinkę z doniczki do ogrodu

Przed przesadzaniem warto donicę z choinką na kilka dni wystawić na zewnątrz, żeby roślina oswoiła się z temperaturą. 

Przesadzanie choinki do gruntu krok po kroku

  1. W miejscu, gdzie będzie rosła choinka wykopujemy dołek o średnicy 2 razy większej niż średnica doniczki, w której rośnie choinka. Wykopaną ziemię zostawiamy. 
  2. Do dołka wsypujemy ok. 5 litrów specjalnej ziemi do iglaków (do kupienia w sklepie ogrodniczym) oraz wlewamy minimum 5 litrów wody.
  3. Choinkę wyjmujemy z doniczki razem z całą bryłą ziemi i sprawdzamy system korzeniowy.
  4. Usuwamy zniszczone lub nadgniłe korzenie.
  5. Choinkę razem z ziemią wsadzamy do przygotowanego dołka i zasypujemy wykopaną ziemię. Całość dobrze ubijamy.
  6. Posadzone drzewko podsypujemy ziemią do iglaków i obficie podlewamy.

Po kilku tygodniach, gdy drzewo się ukorzenie, można podsypać je niewielką ilością nawozu do iglaków.  

Pięcioletnia jodła kaukaska przesadzona z doniczki do ogrodu
Pięcioletnia jodła kaukaska przesadzona z doniczki do ogrodu

Jeden komentarz

  1. Super pomysł, dziękuję za inspirację i poradę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *