Mrożenie pomidorów - zamrożone pomidorki koktajlowe

Jak mrozić pomidory. Mrożenie pomidorów krok po kroku

Pomidory najlepiej smakują latem lub wczesną jesienią, gdy dojrzewają na słońcu. W sprzedaży dostępne są przez cały rok, jednak ich smak jesienią czy zimą nie może równać się z tym z lata. Jak zachować smak i zapach pomidorów? Możemy je zamrozić! Poradzimy, jak mrozić pomidory!

Jak mrozić pomidory koktajlowe

Istnieje wiele odmian i gatunków pomidorów, które przeznaczone są do różnych celów. Do mrożenia w całości najlepiej nadają się drobne pomidorki odmian koktajlowych oraz cherry i śliwko kształtnych. Te malutkie, pyszne pomidorki możemy uprawiać nawet w donicy na balkonie, więc zdrowe owoce możemy mieć na wyciągnięcie ręki. 

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na zakonserwowanie pomidorków koktajlowych jest ich zamrożenie. Do mrożenia wybieramy owoce z pewnych źródeł pochodzenia, najlepiej z własnej uprawy lub od sprawdzanego sprzedawcy. 

Sprawdź, jak uzyskać nasiona z pomidora i wyhodować pomidory z pestek

Mrożenie pomidorów koktajlowych krok po kroku

  • Pomidorki koktajlowe przeznaczone do mrożenia oczyszczamy z szypułek, płuczemy w czystej wodzie i osuszamy.
  • Tak przygotowane pomidorki rozkładamy na plastikowych tackach, tak aby się nie stykały i wstawiamy zamrażalnika na kilka godzin.
  • Wstępnie zamrożone pomidorki przesypujemy do plastikowych torebek lub specjalnych pojemników do mrożenia i umieszczamy w zamrażalniku.

Mrożone pomidorki koktajlowe świetnie sprawdzą się jako dodatek do sosów, makaronu, zapiekanek i gulaszy. Do gotujących się potraw wrzucamy pomidorki zamrożone — owoce miękną w czasie mrożenia i są delikatne w smaku. 

Sprawdź, jak obierać ogórki, żeby nie były gorzkie

Poza mrożeniem pomidory koktajlowe nadają się do marynowania w occie i solance z cukrem, a większe można pokroić na pół i wysuszyć na pomidorowe „rodzynki”. Ponieważ nadal mają w sobie trochę wilgoci, pomidory koktajlowe, które są podsuszone, należy przechowywać w zamrażarce.

Świeże pomidorki koktajlowe na talerzu w stylu vintage
Pomidorki koktajlowe

Mrożenie dużych pomidorów

Zamrozić możemy także pomidory dużych odmian, jednak jest to nieco bardziej skomplikowane. Świeże pomidory mają sobie dużo wilgoci, szczególnie w soku otaczającym pestki. Dlatego do mrożenia najlepiej nadają się odmiany z małą ilością pestek. Do zamrożenia wybieramy niewielkie owoce, które kroimy na ćwiartki lub połówki i mrozimy podobnie jak pomidorki koktajlowe. Najpierw wstępnie zamrażamy na tackach, a następnie przesypujemy do torebek do mrożenia. Takie pomidory będą bazą wspaniałych zup i sosów — ugotujemy zupę ze świeżych pomidorów w środku zimy. 

Sprawdź, jak przechowywać rzodkiewkę

Mrożenie podsuszonych pomidorów

Istnieje drugi sposób mrożenia pomidorów, w którym pozbywamy się nadmiaru wilgoci z owoców przed zamrożeniem. Tu najlepiej sprawdzą się odmiany pomidorów takie jak lima, bawole serca czy san marzano. Zaczynamy od przekrojenia pomidorów wzdłuż i podsuszenia ich w suszarce do warzyw lub w piekarniku — w temperaturze ok. 60 st. Celsjusza. Po czterech do pięciu godzinach w suszarce lub 12 do 18 godzin w piekarniku pomidory tracą wilgoć, ale wciąż są miękkie. Następnie zamrażamy je podobnie jak pomidorki koktajlowe — po wstępnym zamrożeniu przesypujemy do torebek lub pojemników i trzymamy w zamrażarce. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *