Czy śliwki można mrozić? TAK! Wrzesień to idealna pora na mrożenie owoców późnego lata, w tym śliwek. To właśnie na przełomie września i października mamy obfitość śliwek węgierek, które są bardzo słodkie i idealnie nadają się do zamrożenia. Oczywiście, mrożone śliwki można kupić praktycznie w każdym sklepie, ale można też przygotować je w domu. Poradzimy, jak mrozić śliwki na zimę!
Jak mrozić śliwki w domu?
Do mrożenia najlepiej wybrać śliwki słodkie, najlepsze będą węgierki. Ale można też mrozić śliwki żółte np. renklody. Śliwki przeznaczone do mrożenie muszą być dojrzałe, zdrowe i pozbawione uszkodzeń.
Mrożenie śliwek krok po kroku
Owoce myjemy, pozbawiamy ogonków i liści. Następnie osączymy śliwki na sicie i osuszamy ręcznikiem papierowym. Czyste śliwki drylujemy – przecinamy nożykiem wzdłuż i usuwamy pestkę. Najlepiej śliwki drylować tak, żeby nie przeciąć owocu na dwie połówki, leczy by pozostały złączone jednym bokiem.
Tak przygotowane śliwki układamy skórką do spodu na specjalnych tackach do mrożenia, które są niektórych lodówkach. Jeżeli nie mamy takiego wyposażenia, owoce układamy na plastikowej desce wyłożonej papierem do pieczenia. WAŻNE! Owoce nie mogą się dotykać.
Tacki z przygotowanymi śliwkami wkładamy do zamrażalnika i mrozimy minimum 12 godz. Następnie zamrożone śliwki wsypujemy do pudełek lub torebek do mrożenia i ponownie wkładamy do zamrażalnika. Gotowe!
Czy można mrozić śliwki z pestkami?
Podobnie jak wiśnie i czereśnie można zamrażać śliwki z pestkami. Z takich owoców bezpośrednio po rozmrożeniu można przygotować na przykład kompot. Jednak jeżeli chcemy mieć owoce gotowe do użytki lepiej wydrylować je przed zamrożeniem.
Mrożone śliwki idealnie nadają się do wszelkiego rodzaju kompotów, sosów do mięs, ciast i innych słodkich wypieków.
Artykuł o mrożeniu śliwek wyszukano w Google wpisując m.in.:
- mrożone śliwki
- mrożenie śliwek
- czy można mrozić śliwki
- jak zamrozić śliwki
- śliwki mrożenie