Jak pachnie drzewo agarowe? Olejek i żywica

Jak pachnie drzewo agarowe? Zapach oud bez tajemnic

Zapach drzewa agarowego, nazywany też oud, coraz częściej pojawia się w perfumach, świecach zapachowych i olejkach eterycznych. Jak pachnie ten mityczny agar, czy warto nabyć świecę o takim aromacie? Sprawdź, skąd pochodzi oud i jak pachnie drzewo agarowe.

Jesień i zima – czas świeczek zapachowych

Jesień i zima to czas, kiedy chętnie sięgamy po świece i kominki zapachowe, a nasze wnętrza pełne są aromatów korzennych przypraw, owoców, egzotycznych olejków i kwiatów. Jednym z najpiękniejszych zapachów jest aromat drzewa agarowego, nazywanego też drewnem aloesowym. Jak pachnie drzewo agarowe? To wyjątkowa roślina, której zapach znajdziemy nie tylko w świecach, ale też w kosmetykach i perfumach.

Drzewo agarowe

Drzewo agarowe nazywane jest także oud, audth, oudh lub ud. Japończycy mówią na nie jinko, a Hindusi – aguru. Z drzew agarowych pozyskuje się niezwykle cenne drewno o wyjątkowym zapachu, często używane w perfumach i kosmetykach. To drewno jest uznawane za cenniejsze od złota. Oud to żywiczne drewno pochodzące z różnych gatunków drzewa Aquilaria, zwłaszcza Aquilaria crassna. Rodzaj należy do rodziny wawrzynkowatych i  obejmuje co najmniej 22 gatunki drzew tropikalnych.

Liście drzewa agarowego
Liście drzewa agarowego / Fot. Canva.com

Gdzie rosną drzewa agarowe? Te cenne rośliny występują w Azji południowej i południowo-wschodniej. Mają duże znaczenie gospodarcze i z powodu znacznej eksploatacji są zagrożone. Jak wygląda drzewo agarowe? Drzewa te dorastają nawet do 20 m wysokości, mają lśniące liście, których długość może dochodzić do 11 cm oraz niepozorne, żółtawo-zielonkawe kwiaty.

Sprawdź, co to jest boswellia? Pochodzenie, działanie, zastosowanie

Jakie tradycyjne zastosowanie ma agar?

Według legendy drzewo agarowe było jedynym drewnem z Ogrodu Edenu, które pozwolono ściąć Adamowi i Ewie. Drewno to tradycyjnie wykorzystywane w ajurwedzie i medycynie chińskiej. W Indiach i krajach Azji Południowo-Wschodniej agar służy też do produkcji kadzideł używanych podczas obrzędów religijnych. 

Jak pachnie drzewo agarowe?

Drzewo agarowe uznawane jest za “króla wśród drzew” ze względu na swoją wartość i unikalny zapach. Aromat drewna agarowego jest bardzo bogaty i złożony i trudno go opisać. Jest to mieszanka głębokiego zapachu żywicznego, balsamicznego, drzewnego i słodyczy. Niektórym agar przypomina zapach drewna sandałowego, skóry i paczuli, a nawet dymu. 

Zapach drewna agarowego jest tak wyjątkowy, ponieważ powstaje w wyniku reakcji obronnej drzewa na infekcję grzybem. Grzyb powoduje wytwarzanie w drewnie żywicy, która nadaje mu charakterystyczny zapach. Im dłużej trwa infekcja, tym bardziej intensywny staje się zapach drewna agarowego.

W Azji walory zapachowe agaru są znane i wykorzystywane od tysiącleci. Obecnie oud jest cennym i chętnie wykorzystywanym składnikiem w przemyśle perfumeryjnym, dodając perfumom głębię i trwałość zapachu. Jednak w zachodniej perfumerii agar jako składnik perfum pojawił się jednak dość późno, bo dopiero w XXI wieku. Pierwszy zapach perfumeryjny zbudowany na jego bazie marka Yves Saint-Laurent zaprezentowała światu dopiero w 2002 roku.

Kadzidło z drzewa agarowego i olejek oud
Kadzidło z drzewa agarowego i olejek oud / Fot. Canva.com

W sprzedaży dostępny jest olejek z drzewa agarowego, często używany jako koncentrat o intensywnym aromacie. Olejek ten wykorzystujemy m.ni. do aromatyzowania świec zapachowych. Olejek z drzewa agarowego jest jednym z najdroższych olejków eterycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *