Drzewo kadzidłowca oraz olej i kryształki żywicy boswelli

Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata). Co to jest boswellia? Pochodzenie, działanie, zastosowanie

Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata) to roślina, która od tysiącleci wykorzystywana jest przez człowieka. Wytwarza żywicę, która stosowana jest jako kadzidło oraz środek leczniczy stosowany w medycynie ajurwedyjskiej. Sprawdź, co to jest boswellia i jakie ma właściwości.

Co to jest bosweliia?

Najkrócej mówiąc, bosweliia to żywica z drzewa kadzidłowca. Ale po kolei. Boswellia serrata, czyli kadzidłowiec indyjski to drzewo, które w stanie naturalnym rośnie w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Roślina ta wytwarza żywicę, która po zestaleniu tworzy olibanum, czyli kadzidło. Jest to żółtobrązowa, grudkowata masa, która od starożytności wykorzystywana jest w obrzędach religijnych i w medycynie. O wartości i znaczeniu kadzidła w tamtych czasach może świadczyć fakt, że wymieniane jest wielokrotnie w Biblii i było jednym z darów przyniesionych do stajenki przez Mędrców ze Wschodu.

Kryształy żywicy boswellii, czyli kadzidło
Kryształy żywicy boswellii, czyli kadzidło / Fot. Canva.com

Kadzidła są wytwarzane z żywicy trzech gatunków kadzidłowca Boswellia carteri, Boswellia papyrifera i Boswellia serrata. 

Jak wygląda kadzidłowiec indyjski?

Kadzidłowiec to niewielkie, silnie rozgałęzione, rozłożyste drzewo. Indyjscy rolnicę nacinają jego korę, aby pozyskać cenną żywicę, z której po wysuszeniu powstaje kadzidło. 

Olibanum z kadzidłowca indyjskiego nazywane jest potocznie boswellią i ma zastosowanie nie tylko jako kadzidło. Ma także długą historię stosowania jako naturalny lek w medycynie ajurwedyjskiej. Obecnie coraz częściej sięgają po nie zwolennicy współczesnej medycyny naturalnej.

Drzewo kadzidłowca w stanie naturalnym
Drzewo kadzidłowca w stanie naturalnym / Fot. Canva.com

Na co pomaga kadzidłowiec?

Boswellia zawiera kwasy bosweliowe i od wieków wykorzystywana była tradycyjnej medycynie indyjskiej — Ajurwedzie. Stosowana była jako środek o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i uspokajających. Mówi się o jej zastosowaniu w przypadkach bóli stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelit, astmy oraz alergii. Ponoć ma również działanie przeciwnowotworowe, szczególnie w przypadku raka jelita grubego.   

Sprawdź, co to jest miód manuka

Boswellia jest również stosowana w produkcji kosmetyków do twarzy i ciała np. mydeł czy olejów nawilżających. Nadaje skórze gładkość, jędrność i elastyczność.

Kapsułki zawierające suplementy z kadzidłowcem
Kapsułki zawierające suplementy z kadzidłowcem / Fot. Canva.com

Suplementy z boswellią

Nie ma współczesnych badań medycznych potwierdzających bezpośrednio przeciwzapalne i antyrakowe właściwości boswellii, jednak na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających tę substancję. Decydując się na zakup preparatów, zawsze wybierajmy te pochodzące ze sprawdzonego źródła. 

Należy uważać, łącząc produkty zawierające kadzidłowiec z lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi zawierającymi kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna), ibuprofen i naproksen. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *