Słoiki z ekologicznymi przetworami

Jak powstają ekologiczne przetwory?

W sezonie jesienno-zimowym drastycznie zmniejsza się dostępność świeżych owoców i warzyw. Z ich smakiem nie trzeba się jednak żegnać do następnego sezonu, wystarczy sięgnąć po słoiczek z ulubionym przetworem. Tylko skąd pewność, że kupowane przetwory są w pełni wartościowe?

Czy przetwory ze sklepu to dobry pomysł?

Za najlepsze uważa się przetwory robione w domu, ponieważ nie mają one sztucznych konserwantów, chemicznych dodatków, barwników i polepszaczy smaku. Przygotowanie domowej spiżarki pełnej przetworów jest jednak nie lada wyzwaniem, bo zajmuje to naprawdę dużo czasu, nie mówiąc już o kulinarnych umiejętnościach.

W sklepach wybór przetworów jest ogromny, ale czy warto sięgać po takie produkty? To zależy od producenta. Przetwory z oferty Eternoniczym nie różnią się od tych przygotowywanych w domu – są produkowane tradycyjnymi metodami, według starych, sprawdzonych przez lata przepisów, a w ich składzie nie ma żadnych syntetycznych wypełniaczy, są jedynie naturalne, pełnowartościowe składniki. Takie przetwory są oczywiście droższe, ale przynajmniej jest pewność, że konfitura śliwkowa jest naprawdę ze śliwek, podczas gdy w tańszych wyrobach stanowi ona jedynie niewielką część formuły.

Co to znaczy, że przetwory są ekologiczne?

Ekologicznie wytwarzane przetwory to takie, w których znajdują się jedynie owoce z kontrolowanych upraw. Niestety, nie każdy świeżo zerwany owoc jest wartościowy – w ekologicznych przetworach nie ma miejsca na owoce z upraw, gdzie stosuje się pestycydy oraz inne agresywne chemicznie środki wspomagające wzrost roślin.

Owoce i warzywa pochodzą wyłącznie z certyfikowanych, kontrolowanych plantacji, na których rośliny uprawiane są w sposób ekologiczny, czyli bez chemii, w czystym środowisku, zgodnie z określonymi normami.

Informacja o tym, skąd pochodzą składniki zastosowane w kupowanym przetworze, powinna być zamieszczona na opakowaniu, warto też sprawdzić, kto wystawił certyfikat dla danego producenta – organizacje, które się tym zajmują, mają bowiem różne kryteria oceny jakości produktów.

Czy w ekologicznych przetworach może być cukier?

Soków, dżemów czy konfitur nie da się zrobić zupełnie bez cukru, ponieważ jest to naturalny składnik owoców. Prócz tego niektóre owoce, jak aronia, wymagają dodania cukru ze względu na bardzo cierpki smak. Są jednak przetwory z obniżoną zawartością cukru, odpowiednie także dla diabetyków.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *