Marynowane ogórki i fasolka szparagowa w słoikach - przetwory - warzywa na zimę

Robimy przetwory! Jak przygotować owoce i warzywa na zimę

Domowe przetwory wracają do łask! Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne przygotowanie dżemów, powideł, marynowanych warzyw, soków, kiszonek i suszu na zimę! Jakie są metody konserwacji warzyw i owców i jak przygotować super przetwory?

Jak przygotowujemy owoce i warzywa na zimę, czyli robimy przetwory

Do przygotowania przetworów na zimę wykorzystujemy różne metody utrwalania owoców i warzyw, które przede wszystkim mają na celu pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów, powodujących gnicie oraz grzybów powodujących pleśń. Szkodliwe mikroorganizmy zwalczamy wysoką temperaturą, solą, alkoholem, octem, cukrem i bakteriami produkującymi kwas mlekowy w procesie fermentacji, czyli kiszenia. 

Jakie są podstawowe sposoby konserwowania owoców i warzyw? 

Przedstawiamy najpopularniejsze metody przygotowania przetworów, dzięki którym możemy cieszyć się ich smakiem przez cały sezon jesienno-zimowy. 

Co to jest pasteryzacja? 

Pasteryzacja  to jeden z najpopularniejszych sposób konserwowania żywności, w ogóle. Pasteryzację zawdzięczamy słynnemu francuskiemu badaczowi mikroorganizmów Ludwikowi Pasteurowi, który odkrył ten spisów zwalczania bakterii. Od jego nazwiska pochodzi także nazwa pasteryzacji. 

Pasteryzacja jest to ogrzewanie produktów w temperaturze ok. 100°C w szczelnie zamkniętym naczyniu. Wysoka temperatura zniszczy żywe drobnoustroje. Ponieważ przetwory w zamkniętych słoikach nie mają kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, możemy je bez obawy zepsucia przechować przez cały rok. 

Jak pasteryzować słoiki?

Pasteryzujemy przetwory w szklanych słojach z metalowymi zakrętkami! Dno dużego garnka wykładamy gazetami lub lnianą ściereczką. Następnie wkładamy tam zakręcone słoiki z przetworami i wszystko zalewamy wodą o temperaturze takiej jak zawartość słoików. Woda nie może przykrywać zakrętek. Doprowadzamy wszystko do wrzenia i gotujemy od 15 minut do godziny – w zależności od rodzaju pasteryzowanych produktów (warzywa krótko, grzyby długo). Gorące słoiki wyjmujemy z garnka i odstawiamy do góry dnem na ok. 24 godziny.

Sprawdź, jak zrobić truskawki do słoików

Najczęściej pasteryzujemy marynowane owoce, warzywa i grzyby. Można też pasteryzować soki, owoce w cukrze, a także wekować mięso. 

Mrożenie warzyw i owoców

Mrożenie jest jedną z najszybszych metod utrwalania warzyw i owoców, a także grzybów. Produkty owocowo-warzywne, szybko zamrożone w temperaturze poniżej -20°C, nie tracą swoich wartości odżywczych, smakowych, a jednocześnie w tej temperaturze procesy życiowe drobnoustrojów są całkowicie zahamowane. Produkty rozmrożone muszą być natychmiast spożyte lub poddane dalszej obróbce – ugotowane, upieczone lub usmażone.

Czy można mrozić śliwki?

Suszenie owoców i warzyw na zimę 

Suszenie polega na usunięciu z produktów znacznej jej ilości wody. Produkty pozbawione wody przestają być dobrym podłożem dla rozwoju drobnoustrojów i tym samym stają się trwałe. Jednakże suszenie, które najczęściej przeprowadza się w gorącym powietrzu, powoduje zmiany składu chemicznego produktów i ciemnienie. Suszymy owoce (śliwki, jabłka, gruszki, dziką różę), warzywa (marchewkę, pietruszkę, seler korzeniowy, groszek, fasolę), natkę pietruszki i koperku oraz oczywiście suszymy grzyby. Suszone warzywa najczęściej wykorzystujemy do zup i sosów, natomiast suszone grzyby to baza wywarów, zup oraz farszów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *