Dżem truskawkowy w słoiku

Jak zrobić truskawki do słoików? 3 pomysły na przetwory z truskawek

Czerwiec to najlepszy czas na przygotowanie przetworów z truskawek. Jak zrobić truskawki do słoików? Oto 3 pomysły na pyszne truskawki na zimę.

Domowe przetwory z truskawek

Domowe przetwory z truskawek to świetny sposób na zachowanie wspaniałego smaku i aromatu tych owoców. Truskawki do słoików możemy przygotować w bardzo prosty sposób jako dżem, kompot lub konfiturę. Robiąc je w domowej kuchni, mamy pewność, co zawierają przetwory i że są bezpieczne dla naszej rodziny. 

Truskawki do słoików najlepiej zrobić w czerwcu lub na początku lipca, kiedy polskie truskawki są najsłodsze i mają najlepszą cenę. Ważne, żeby wybrać owoce najwyższej jakości, bez uszkodzeń i śladów pleśni — najlepiej z własnego ogródka lub od zaprzyjaźnionego plantatora. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasze owoce nie zawierają niepotrzebnej chemii.

Truskawki do słoików — jak zrobić?

Do przygotowania truskawek do słoików potrzebujemy jedynie truskawek, cukru oraz słoików. Aby minimalizować ilość wytwarzanych odpadów, najlepiej użyć takich, które już mamy w domu — po dżemach, musztardzie lub innych przetworach. Przed przystąpieniem do przygotowywania truskawek, owoce musimy umyć i oczyścić z szypułek.  Oto 3 pomysły na przetwory z truskawek.

Sprawdź, jak usunąć naklejki ze słoików

Domowy dżem truskawkowy

Do przygotowania dżemu truskawkowego potrzebujemy 2 kilogramów truskawek, 0,5 kilograma białego cukru i sok z 2 cytryn. Owoce wrzucamy do szerokiego rondla o grubym dnie, dodajemy cukier, sok cytrynowy i gotujemy na bardzo małym ogniu bez przykrycia ok. 6 godzin. Woda musi odparować. Gdy dżem stanie się gęsty i ciemnobrązowy, jeszcze gorący przelewamy do wyparzonych słoików. Następnie odwracamy je do góry dnem i zastawiamy, aby zakrętki się “zassały”. Tak przygotowany dżem truskawkowy możemy jeszcze zapasteryzować, ale nie jest to konieczne, ponieważ cukier jest doskonałym konserwantem. 

Słoik z dżemem truskawkowym i tosty
Słoik z dżemem truskawkowym i tosty / Fot. Canva.com

Kompot z truskawek na zimę

Do przygotowania kompotu z truskawek w słoikach potrzebujemy 2 kilogramów owoców, 0,4 kilograma cukru, 0,8 litra wody oraz sok z jednej cytryny. Dzięki dodatkowi soku owoce w naszym kompocie zachowają piękny kolor. Oczyszczone truskawki układamy w słoikach o pojemności 500 ml lub większych. Z wody i cukru gotujemy syrop, do którego na końcu dodajemy sok cytrynowy. Gorącym płynem zalewamy truskawki w słoikach. Słoiki dokładnie zakręcamy i pasteryzujemy je na sucho (w piekarniku) lub na mokro (w garnku z wrzątkiem). Tak przygotowane kompoty w słoikach na zimę bez problemu możemy przechowywać w spiżarce aż do wiosny.

Frużelina truskawkowa, czyli truskawki z pektyną

Do przygotowania tego typu przetworów używamy gotowego cukru żelującego lub zwykłego białego cukru z dodatkiem pektyny. Jeżeli chcemy zrobić frużelinę z cukrem żelującym lub żelfixem stosujemy przepis z opakowania. Tu przedstawiamy sposób na truskawki do słoika z pektyną. Do 2 kilogramów truskawek dodajemy 0,5 szklanki wody i gotujemy ok. 1 godziny. 30 g pektyny mieszamy z 0,5 kilogramem cukru, dodajemy do truskawek i gotujemy 5 minut, intensywnie mieszając. Gdy cukier się rozpuści, przerywamy gotowanie, dodajemy płaską łyżeczkę kwasu cytrynowego, zbieramy pianę i gorący dżem przelewamy do wyparzonych słoików.  

Frużelina z truskawek
Frużelina z truskawek / Fot. Pixabay.com

Truskawkowe ABC

Zebraliśmy kilka porad i patentów na truskawki. Sprawdź:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *