Szafran to najdroższa przyprawa świata. W kuchni polskiej znany jest od stuleci i stosowany zarówno do dań słodkich jak i wytrawnych. Jest niezwykle popularny także w kuchniach Europy Południowej, Turcji i Maghrebu. Odkryj sekrety szafranu i dowiedz się, jak smakuje szafran i do czego go dodawać!
Spis treści
Szafran — najdroższa przyprawa świata
Szafran jest najdroższą przyprawą świata, ale wbrew pozorom bardzo popularną w wielu kuchniach narodowych. Malutkie złote pręciki szafranu są ręcznie zbierane z kwiatów krokusa azjatyckiego (uprawnego), czyli krokusa uprawnego (Crocus sativus). Pierwsze uprawy szafranu w Europie zostały założone w średniowieczu i znajdowały się w południowej Francji i Hiszpanii. Obecnie największym producentem szafranu na świecie jest Turcja.
Szafran to przyprawa typowa dla kuchni arabskiej, marokańskiej, tureckiej, a także hiszpańskiej i… staropolskiej. Szafran dodaje potrawom ciekawego smaku oraz cudownego, złotego koloru. Szafranu używamy do barwienia i aromatyzowania potraw oraz wypieków.
Jaki smak ma szafran?
Jak smakuje szafran? Szafran ma intensywny smak, który jest określany jako korzenny (przypominający smak kardamonu, gałki muszkatołowej lub goździków), gorzki (z nutą goryczy, która może być bardziej lub mniej intensywna, w zależności od jakości szafranu), lekko ostry, piżmowy (lekko słodki i kwiatowy). Aby wydobyć jego głębię, przed użyciem pręciki szafranu warto namoczyć w niewielkiej ilości wody, mleka lub spirytusu i dopiero po namoczeniu dodać do potrawy pod koniec przygotowania.
Jak przygotować szafran i ile go dodawać
Przyprawę należy przygotować krótko przed użyciem. Pręciki szafranu moczymy w niewielkiej ilości ciepłej, przegotowanej wody i dodajemy do zup lub mięsa (razem z wodą) pod koniec gotowania lub duszenia. Dwa pręciki (ok. 0,02 ) wystarczają do zabarwienia trzech litrów zupy. Do bab drożdżowych, ciast, ciasteczek i innych słodkich wypieków używamy tylko 3-4 pręciki szafranu (wcześniej namoczone lub rozkruszone). Moczymy je w niewielkiej ilości ciepłego mleka lub w spirytusie i pozostawiamy na noc. W sprzedaży bywa również szafran w postaci sproszkowanej. Wtedy odrobinę proszku mieszamy z mąką.
Do czego dodajemy szafran?
Aby nadać wypiekom lub innym potrawom złotą barwę, lekko pikantny smak, a także trudny do określenia aromat, wystarczy odrobina szafranu. W kuchni arabskiej szafran to tradycyjny dodatek do kaszy kuskus oraz ryżu. W Maroku szafran to obowiązkowa przyprawa do tagine z dodatkiem kiszonych cytryn. Natomiast w Hiszpanii złote pręciki szafranu to składnik tradycyjnej paelli na bazie kurczaka, papryki i pomidorów. Ogólnie przyprawa pasuje do kasz, ryżu, papryki, fenkuła, pomidorów oraz ryb.
W Polsce obecnie szafran najczęściej dodajemy do ryb i flaków, ale w kuchni staropolskiej “rządził” na naszych stołach. Kucharze dodawali go ryb, galaret oraz słodkich wypieków. Do dziś słynna jest wielkanocna baba szafranowa.
Czym zastąpić szafran
Szafran to najdroższa przyprawa świata, dlatego czasami możemy pokusić się o zamiennik. Złoty kolor i lekko pikantny smak potraw możemy uzyskać dodając kurkumę. Natomiast jeżeli zależy nam tylko na żółtym kolorze, do barwienia możemy wykorzystać suszone płatki nagietków.