Truskawka w doniczce możemy uprawiać na balkonie

Jak uprawiać truskawki na balkonie? Poradnik krok po kroku

Jednym z najwdzięczniejszych polskich owoców jest truskawka. Smak dojrzałych w słońcu truskawek, zerwanych prosto z krzaczka, nie ma sobie równych. Okazuje się, że mogą rosnąć także w donicach i jeżeli mamy słoneczny balkon, możemy cieszyć się ich cudownym aromatem na co dzień. Sprawdź, jak uprawiać truskawki na balkonie lub tarasie!

Czy można uprawiać truskawki na balkonie?

Nasze balkony i tarasy coraz częściej zmieniają się w przydomowe ogródki. Poza kwiatami sadzimy tam zioła, a także owoce i warzywa. Jednym z ulubionych owoców balkonowych są truskawki, które z powodzeniem rosną i owocuję posadzone w donicach i skrzyniach.

Sprawdź, jak przechowywać truskawki

Aby jak najdłużej cieszyć się plonami doniczkowej uprawy truskawek, do sadzenia na balkonie warto wybrać odmiany, które powtarzają owocowanie lub owocuję bez przerwy, takie jak Albion, Monterey, Selva, Geneva, Super Star. 

Owocujące truskawki w skrzynce
Owocujące truskawki w skrzynce / Fot. Canva.com

Kiedy i jak sadzić truskawki na balkonie?

Planując uprawę truskawek na balkonie, najlepiej kupic ukorzenione rośliny w doniczkach, które następnie przesadzimy do większych pojemnikach balkonowych. Dzięki temu szybciej się ukorzenią w nowym miejscu i szybciej zakwitną oraz wytworzą owoce. Truskawki sadzimy w głębokich doniczkach lub skrzyniach. Minimalna średnica doniczki na jeden krzaczek to 25 cm.  

Truskawki na balkon wystawiamy po 15 maja, kiedy minie zagrożenie porannymi przymrozkami. W przypadku spadku temperatury rośliny musimy osłonić agrowłókniną,

Kwiat truskawki i dojrzewający owoc w uprawie doniczkowej
Kwiat truskawki i dojrzewający owoc w uprawie doniczkowej / Fot. Canva.com

Jak dbać o truskawki na balkonie?

Truskawki kochają słońce, dlatego najlepiej będą rosły na słonecznych balkonach, a owoce będą wtedy naprawdę słodkie i pyszne. Rośliny wymagają żyznej i przepuszczalnej ziemi, którą najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Na dnie pojemników musi być drenaż, a doniczki muszą mieć otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Zabezpieczy to rośliny przed gniciem korzeni. 

Podlewanie truskawek w doniczkach

Regularne podlewanie jest niezbędne do właściwej uprawy truskawek w doniczkach. Rośliny musimy podlewać bezpośrednio do ziemi do wlewać wodę na podstawki. Moczenie liści i łodyg może doprowadzić do infekcji grzybami, natomiast zraszanie kwiatów utrudni ich zapylenie i powstanie owoców. Truskawki wymagają regularnego nawadniania, latem nawet każdego dnia.

Sprawdź, jak wyhodować pomidory z pestek

Nawożenie truskawek na balkonie

W sezonie truskawki musimy systematycznie nawozić. Najlepiej wykorzystać ekologiczne nawozy naturalne — do nabycia w sklepach ogrodniczych lub internecie.

Dojrzałe truskawki - zebrane i na krzaczku
Dojrzałe truskawki – zebrane i na krzaczku / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *