Pomidory w workach powieszonych na parapecie okiennym na balkonie

Jak uprawiać warzywa w workach na balkonie?

Marzysz o warzywach z własnego ogródka, a masz tylko balkon w bloku? Nic straconego! Warzywa i zioła możesz uprawiać w worku! To niewielka inwestycja, a świeże produkty będą zawsze w zasięgu ręki. Poradzimy, jak uprawiać warzywa i inne rośliny w workach.

Uprawa roślin w workach

Uprawa warzyw i innych roślin w workach napełnionych torfem, kompostem lub innym gotowym podłożem jest prosta i tania. Ma jeszcze tę zaletę, że nie wymaga żadnych dodatkowych pojemników, nadaje się więc doskonale na balkon lub taras. Do uprawy warzyw wystarczy 80-litrowy worek plastikowy napełniony odpowiednim, wstępnie nawiezionym substratem, który możemy bez problemu kupić w centrum ogrodniczym. Zapewnia on dobre warunki rozwoju roślinom użytkowym, pod warunkiem że zapewnimy im odpowiednie podlewanie.

Jaka ziemia pod warzywa w workach

Uprawa może się nie udać jedynie wtedy, jeżeli wybierzemy odpowiednie podłoże. Jak już upominaliśmy najlepiej kupić gotowe podłoże z odpowiednią mieszanką ziemi, torfu i długo działającego nawozu. Jego odczyn pH wynosi 5,5-6,0 i jest odpowiedni do uprawy większości gatunków warzyw. Jeżeli decydujemy się na uprawę pomidorów lub ziół, wówczas możemy kupić podłoże specjalnie przeznaczone do hodowli tych roślin. 

Cebula posadzona w worku
Cebula posadzona w worku / Fot. Canva.com

Po sezonie wegetacyjnym ziemię z worka wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane lub wysypujemy do kompostownika, gdzie bardzo dobrze wzbogaci mieszankę.

Jak przygotować worek do sadzenia roślin?

Przygotowanie worka do sadzenia warzyw lub innych roślin jest niezwykle proste. Kupiony worek z mieszanką ziemi kładziemy płasko na podłożu i rozcinamy go na krzyż lub wycinamy w nim okrągłe otwory, w których będziemy umieszczać sadzonki. Można też wyciąć cały wierzch worka ostrym nożem lub nożycami i sadzić rośliny jak na małej grządce. W każdym przypadku jednak trzeba z boku u dołu zrobić małe nacięcia zapewniające odpływ nadmiaru wody. Dzięki temu nie dopuścimy do gnicia korzeni lub ich zaparzenia.

Sprawdź, jak wyhodować pomidory z pestek

Jakie warzywa sadzimy w workach

Taki worek nadaje się doskonale szczególnie do uprawy rocznych ziół przyprawowych, których nie trzeba wcale nawozić i większości warzyw. Decydując się na warzywa najlepiej wybierać odmiany karłowate, które lepiej poradzą sobie na ograniczonej przestrzeni. W workach z powodzeniem możemy sadzić pomidory, paprykę, bakłażany, ogórki, fasolkę szparagową, sałatę, pietruszkę naciową, cebulę siedmiolatkę oraz truskawki i poziomki. Z ziół warto zasadzić bazylię, miętę, oregano, majeranek i tymianek. Pomidory i rośliny sadzone w podłożu po sałacie trzeba od czasu do czasu zasilić płynnym nawozem, aby uzupełnić zużyte zapasy. 

Truskawki w workach z otworami umożliwiającymi odpływ wody
Truskawki w workach z otworami umożliwiającymi odpływ wody / Fot. Canva.com

Jak podlewać rośliny hodowane w workach?

Tuż po posadzeniu rozsad obficie je podlewamy, pamiętając o wycięciu otworów odwadniających. Ziemia powinna być lekko wilgotna, dlatego trzeba podlewać ją regularnie, w upalne dni konieczne jest codzienne nawadnianie roślin. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *