Warzywa na balkonie - pomidorki, sałata, dynie i zioła

Warzywnik na balkonie. Jak założyć balkonowy ogródek z sezonowymi warzywami?

Warzywa prosto z balkonu? Brzmi intrygująco? Tak! Okazuje się, że uprawa sezonowych warzyw na balkonie jest możliwa i to bez specjalnych nakładów. Wystarczy kilka skrzynek, żyzna ziemia, odrobina cierpliwości oraz troski o rośliny i możemy cieszyć się plonami zza okna. Sprawdź, jak założyć sezonowy ogródek warzywny na balkonie lub tarasie!

Warzywnik na balkonie — to możliwe!

Nie wszyscy mają to szczęście i dysponują ogrodem warzywnym z prawdziwego zdarzenia. Wystarczy jednak kilka metrów kwadratowych balkonu, aby cieszyć świeżymi warzywami, ziołami i owocami z własnej hodowli. Taka uprawa nie zastąpi prawdziwego ogrodu warzywnego, ale zaspokoi nasze podstawowe potrzeby. Sałata, pomidory, ogórki, cukinia, fasola, truskawki, bazylia, rozmaryn, mięta, a nawet kilka jabłek — to mogą być plony z balkonowego ogródka.  

Warzywa i zioła uprawiane na balkonie
Warzywa i zioła uprawiane na balkonie / Fot. Canva.com

Jakie warzywa możemy uprawiać na balkonie?

Decydujący wpływ na rodzaj uprawianych ziół i drobnych warzyw ma usytuowanie balkonu czy tarasu. Wszystkie rośliny, które będziemy sadzić muszą mieć podobne wymagania jeśli chodzi o nasłonecznienie. 

Co sadzimy na balkonie skierowanym na wschód lub na zachód?

Balkon o ekspozycji wschodniej lub zachodniej to idealne miejsce do uprawy warzyw. Ilość światła wystarcza do wzrostu większości warzyw, które sadzimy na balkonach: sałacie, fasoli, rzodkiewkom, cukinii, ogórkom, pomidorom, papryce i bakłażanom.  

Jakie warzywa na południowy balkon?

Południowe usytuowanie balkonu lub tarasu jest idealne dla większości warzyw oraz owoców, z wyjątkiem ogórków, które mogą nie znieść upałów panujących w pełni lata. Takie warunki będą idealne do balkonowej uprawy truskawek oraz miniaturowych odmian pomidorów. Pomidorki nie tylko obficie owocują, ale również są bardzo dekoracyjne oraz intensywnie pachnące. Jeżeli dysponujemy dużym balkonem, możemy posadzić pomidory krzaczaste oraz wysoko wyrastające. Ze względów dekoracyjnych i walorów smakowych warto zastanowić się nad odmianami pomidorów owocującymi żółto lub czarno (brązowo). Na południowym balkonie bardzo dobrze poradzą sobie także ciepłolubne zioła — rozmaryn, tymianek i lawenda.

Sprawdź, jak wyhodować pomidory z pestek

Czy można uprawiać warzywna na balkonie od strony północnej?

Uprawianie warzyw na balkonach od północy jest niemożliwe. Jedynie pewne odmiany sałaty i niektóre zioła przyprawowe, jak mięta pieprzowa, trybula i ogórecznik, mogą się tu udać. 

Warzywa na balkonie - pojemnik z pomidorkami i ziołami oraz kwitnącą cukinia
Warzywa na balkonie – pojemnik z pomidorkami i ziołami oraz kwitnącą cukinią / Fot. Canva.com

Warzywa na balkonie — pojemniki, podłoże, nawożenie

Do uprawy ziół, sałaty i rzodkiewek nadają się nawet skrzynki balkonowe lub większe misy. Inne warzywa należałoby sadzić w 10-litrowych wiadrach; wystarczy im 20-30 cm gleby. Gleba musi być lekka, przepuszczalna, żyzna i próchniczna, można taką kupić w sklepach ogrodniczych. Zasilać należy nawozami organicznymi lub organiczno-mineralnymi; najlepiej używać nawozu o przedłużonym działaniu, który wystarcza na długo i pozwala uniknąć przenawożenia. 

Sprawdź, jakie warzywa dobrze rosną w cieniu

W zależności od położenia balkonu lub tarasu trzeba wypróbować właściwy sposób podlewania; np. na południowym balkonie ziemia w gorące dni bardzo szybko wysycha, co nie służy żadnym roślinom. Na balkonach od strony północnej należy raczej uważać, aby zbytnio nie przemoczyć gleby, co mogłoby spowodować gnicie korzeni. Często lekceważonym czynnikiem są suche wiatry, które mogą dodatkowo przyczyniać się do wysychania gleby, zwłaszcza na stanowiskach eksponowanych, a więc na większej wysokości. Warzywa na balkonach o ekspozycji południowej możemy okresowo osłaniać od palącego słońca oraz wysuszających wiatrów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *