Sansewieria, wężownica, języki teściowej - jak uprawiać roślinę w domu

Sansewieria – piękna, łatwa w uprawie roślina, która oczyszcza powietrze

Sansewieria, wężownica, języki teściowej lub tak zwane kwiaty szable to łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Dzięki swym wyjątkowym właściwościom powinna znaleźć się w każdej sypialni, a z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący miłośnicy kwiatów. Sansewierie wymagają minimalnej pielęgnacji i niewielkiego nasłonecznienia. Poradzimy, jak dbać o wężownicę w mieszkaniu. 

Sansewieria – pochodzenie rośliny

Sansewierie to sucholubne rośliny zielne i krzewiaste sukulenty, które w naturalnych warunkach występują w Afryce, na Madagaskarze i południowej Azji. Istnieje ok. 70 różnych gatunków sansewierii, zażywanych także językami teściowej, wężownicami lub kwiatami szablami. Nazwy te roślina zawdzięcza charakterystycznym podłużnym liściom, które są jej główną ozdobą i znakiem rozpoznawczym.

Odmiany sansewierii

Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym jako roślina doniczkowa jest sansewieria gwinejska, która występuje w wielu odmianach. Bardziej popularne są rośliny o wysokich, pionowych liściach, które mogą osiągnąć nawet 1 metr wysokość. Drugi typ to rośliny o krótkich liściach, ułożonych w zbite rozety. Niektóre odmiany mają liście z żółtą obwódką – to właśnie one są nazywane językami teściowej.

Dojrzałe sansewierie wytwarzają niewielkie, niepozorne kwiaty. Maleńkie kwiaty rosną w wiązce na długich łodygach, a gdy przekwitną powstają z nich małe jagody z nasionami. W naturalnych siedliskach kwiaty zapylają ćmy. Rośliny uprawiane w domach nie mają szans na zapylenie i wytworzenie owoców, w związku z tym rozmnażanie wężownic przebiega głównie przez podział kłącza.

Jak uprawiać sansewierię w domu

Wężownice są dobrze przystosowane do życia w pomieszczeniach, w których poziom światła może być niski. Sansevieria poradzi sobie najlepiej w słonecznym miejscu, ale odpowiedni jest także pokój z niewielkim nasłonecznieniem, a nawet łazienka. 

Dla języków teściowej najlepsza będzie ziemia do kaktusów lub mieszanka uniwersalnej ziemi ogrodniczej i gruboziarnistego piasku.  Dzięki temu rośliny będą miały odpowiedni  drenaż.

Ważne jest, aby sansewierii nie przelać! Między kolejnymi podlewanie gleba musi lekko wyschnąć. Idealny pojemnik na sansewierię powinien być wykonany z gliny, ponieważ glina jest porowata, więc gleba wyschnie szybciej niż w plastikowej doniczce. 

Plastikowe doniczki utrzymują wilgoć, co jest idealne dla roślin, które potrzebują wilgotnej gleby. Natomiast mogą powodować gnicie korzeni u roślin takich jak sansewieria, które potrzebują suchych warunków. 

Ponieważ są to rośliny tropikalne, są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Zimą przechowuj je w ciepłym pomieszczeniu, z dala od przeciągających się okien i drzwi. 

Do uprawy sansewierii najlepszy będzie szeroki, płytki pojemnik, który zapewni również stabilność. Rośliny szybko rosną, dlatego trzeba je dzielić i przesyłać co roku. Podział i przesadzanie powinny odbywać się na wiosnę. 

Właściwości sansewierii

Główna zaletą sansewierii jest zdolność maksymalnego dotleniania naszych pomieszczeń w nocy. Roślina uwalnia duże ilości tlenu, jednocześnie pochłaniając dwutlenek węgla, jaki wydzielamy, dzięki czemu oczyszcza powietrze. Dlatego warto donice z sansewieriami ustawić w sypialni, a także w pomieszczeniach biurowych. NASA wymienia wężownicę w grupie 18 roślin, które najefektywniej oczyszczają powietrze, także poprzez wyłapywanie i rozkładanie związków toksycznych, szczególnie wszechobecnego formaldehydu i benzenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *