Salon w stylu skandynawskim z kilkoma roślinami doniczkowymi

5 kwitnących roślin doniczkowych, które pasują do salonu w stylu skandynawskim

Kwitnące rośliny doniczkowe to naturalna dekoracja każdego wnętrza. Odpowiednio dobrane gatunki wspaniale dopełnią każdą aranżację. Rośliny możemy dobierać tak, aby pasowały kształtem i pokrojem do wystroju pomieszczenia. Ale możemy je także dobierać w zależności od koloru kwiatów. Jeżeli lubisz skandynawski design, mamy kilka propozycji kwitnących roślin doniczkowych, które będą pasowały do salonu w takim stylu.

Styl skandynawski — północny minimalizm

Styl skandynawski to kwintesencja połączenia natury i minimalizmu. Stonowane kolory, naturalne materiały, proste formy. Najczęściej w stylizacjach skandynawskich pojawiają się motywy roślinne z północy Europy — iglaste drzewa, krzewinki, trawy, wrzosy, porosty. Jednak wystrój naszego salonu możemy nieco ożywić, dodając kilka kwitnących roślin doniczkowych, które uzupełnią aranżację. Nie będą to kwiaty z północy Europy, ale piękne egzotyczne rośliny, które wytwarzają kwiaty w jasnych kolorach. 

Kwitnące rośliny doniczkowe do salonu w stylu skandynawskim — zachwycają subtelnością i elegancją

Połączenie minimalizmu stylu skandynawskiego z egzotycznymi roślinami daje naprawdę spektakularne efekty. Oto 5 gatunków kwiatów doniczkowych, które warto ustawić w skandynawskim salonie. Wybierając rośliny, musimy pamiętać także o odpowiednich pojemnikach lub osłonkach, które będą współgrały z naszym wnętrzem oraz eksponowały piękno rośliny. 

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to efektowna roślina, którą zdobią nie tylko białe kwiaty, których kształt podobny jest do skrzydła lub żagla, ale także okazałe, ciemnozielone, błyszczące liście. Nie jest wymagająca i z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący domowi ogrodnicy. Na rynku dostępnych jest wiele odmian tej rośliny, różniących się wielkością, dlatego z łatwością znajdziemy okaz, który będzie pasował do naszego wnętrza. Poza walorami estetycznymi skrzydłokwiat ma jeszcze tę zaletę, że oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji — formaldehydu, acetonu i fenoli. 

Skrzydłokwiat z białej doniczce na tle beżowych desek
Skrzydłokwiat / Fot. Canva.com

Fiołki afrykańskie w pastelowych kolorach

Fiołki afrykańskie nie są oczywistym wyborem do salonu w stylu skandynawskim, ale te piękne rośliny dają naprawdę ogromne możliwości aranżacyjne. Sępolie, czyli fiołki afrykańskie, szczególnie dobrze prezentują się posadzone w większych grupach i umieszczone w płaskich naczyniach — misach, drewnianych skrzynkach, koszach. Do wnętrz w stylu skandynawskim warto wybierać rośliny o kwiatach białych lub pastelowych, które dobrze współgrają z minimalistycznym wystrojem. 

Fiołki mają też piękne liście w kolorze ciemnej zieleni, które pokryte są delikatnym, srebrnym meszkiem.

Fiołki afrykańskie w skrzynce i kwitnące na parapecie
Fiołki afrykańskie — dekoracyjne mogą być też liście / Fot. Canva.com

Storczyki, szczególnie z rodzaju falenopsis

Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że storczyki pasują prawie wszędzie. Również salon w stylu skandynawskim możemy udekorować tymi egzotycznymi epifitami. Najpopularniejsze storczyki dostępne w sprzedaży to hybrydowe gatunki z rodzaju falenopsis. Możemy dowolnie przebierać w kolorach i wielkości roślin i tworzyć z nich oryginalne kompozycje. Falenopsisy będą pięknie prezentować się zaaranżowane w większych grupach jak i wyeksponowane pojedyncze okazy.  

Biały storczyk z rodzaju falenopsis we wnętrzu w stylu skandynawskim
Biały storczyk z rodzaju falenopsis we wnętrzu w stylu skandynawskim / Fot. Canva.com

Cantedeskia, kalia lub kalla

Cantedeskia, czyli kalia doniczkowa, to niezwykle dekoracyjna roślina, o błyszczących, wzniesionych liściach i rurkowatych kwiatach. Popularna jest kwiat cięty, ale możemy także uprawiać ją w doniczkach. Kwiaty kalii występują w kolorach od kremowego, przez żółty i łososiowy, aż po purpurę. Roślina prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie w okresie kwitnienia.

Kalie pasują do skandynawskich wnętrz
Kalie pasują do skandynawskich wnętrz / Fot. Canva.com

Wrzosy i wrzośce

Wrzosy oraz wrzośce to rośliny, które jako jedyne z naszych propozycji geograficznie związane są ze Skandynawią. Zarówno wrzosy jak i wrzośce do rośliny sezonowe, jednak warto wykorzystać je do dekoracji wnętrz. Możemy stworzyć z nich kompozycje monochromatyczne, które idealnie współgrają z minimalistycznym wnętrzem i naturalnymi dodatkami. 

Wrzosy w ceramicznym pojemniku
Wrzosy w ceramicznym pojemniku / Fot. Canva.com

Do prezentacji wszystkich tych roślin są niezbędne eleganckie duże donice do salonu, które  kolorystycznie współgrają ze złożonymi kształtami roślin i upiększą wnętrze barwnymi kwiatami i bujną roślinnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *