Owoce awokado, czyli smaczliwki wdzięcznej, na gałęziach

Jak rośnie awokado? Pochodzenie i występowanie smaczliwki wdzięcznej

Awokado, nazywane także smaczliwką wdzięczną, coraz część gości w naszym menu, jako składnik past, sałatek, dipów oraz dań na ciepło. W zależności od odmiany owoce mogą być zielone lub fioletowe, o skrócę gładkiej lub karbowanej. Jednak nie każdy wie, jak i gdzie rosną drzewa smaczliwki, na których dojrzewają uwielbiane owoce z wielką pestką. Sprawdź, jak rośnie awokado!

Jak wygląda drzewo awokado

Awokado właściwe, czyli smaczliwka wdzięczna (Persea americana) to duża roślina o wieloletnim wzroście, która w naturalnych warunkach może osiągnąć wysokość 10-20 metrów. To wiecznie zielone drzewo, którego korona może osiągać nawet 20 m średnicy. Awokado należy do rodzaju smaczliwka (Persea) z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). 

Skąd pochodzi awokado, czyli smaczliwka

Awokado pochodzi z południowo-środkowego Meksyku, gdzie jest znane i hodowane od dawna. Według naukowców awokado było już wykorzystywane 7000 lat p.n.e. Jest uważane za jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych przez ludzi. Owoce awokado były podstawowym składnikiem diety Azteków, którzy nazywali je “jądrami rosnącymi na drzewie” ze względu na ich kształt. Nazwa “awokado” nie odwoływała się do pochodzenia owocu, ale została wprowadzona później.

Sprawdź, jak rosną ananasy

Uprawa awokado szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje Ameryki Środkowe, Północnej i Południowej. 

W drugiej połowie XX wieku owoc stał się popularny na całym świecie i jest ceniony za walory smakowe oraz wartości odżywcze. To najbardziej kaloryczny owoce. Szacuje się, że do 2030 roku awokado stanie się drugim najczęściej kupowanym owocem tropikalnym, zaraz po bananach.

Zielone owoce awokado w naturalnych warunkach
Zielone owoce awokado w naturalnych warunkach / Fot. Canva.com

Jak rośnie awokado w naturze?

Awokado rośnie w naturalnych warunkach w ciepłych regionach świata, takich jak kraje Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej oraz  Azji Południowo-Wschodniej. Drzewa awokado posiadają dużą, rozłożystą koronę. Kwiat awokado jest mały i niepozorny. Ma zielonkawą barwę i składa się z męskich i żeńskich organów rozrodczych. Kwitnienie awokado zazwyczaj następuje po kilku latach od posadzenia rośliny. Owoce awokado potrzebują aż 8 miesięcy, aby dojrzeć.

Ile jest odmian awokado?

Wyróżnia się prawie 400 różnych odmian tego owocu. W naszym kraju najczęściej można spotkać ciemnozielone fuerte i ciemnofioletowe awokado hass, którego miąższ charakteryzuje się lekko orzechowym aromatem. 

Różne odmiany awokado
Różne odmiany awokado / Fot. Canva.com

Awokado w uprawie domowej

W przypadku uprawy smaczliwki w domu, roślina rośnie jako niewysokie drzewko. Awokado można wyhodować z pestki, ale nie zawsze będzie ono kwitło i wydawało owoce. Uprawa awokado w domu wymaga podlewania i dostarczania odpowiedniego oświetlenia. Warto również pamiętać o przycinaniu drzewka awokado oraz stosowaniu właściwego nawożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *