Zero waste - na czym polega filozofia zerowaste. Fot. canva.com

Co to jest zero waste. O co chodzi w filozofii #zerowaste?

Świadomość naszego negatywnego wpływu na środowisko spowodowała, że duży odsetek osób stara się, choć w niewielkim stopniu, podporządkować popularnej w ostatnich latach filozofii #zerowaste. Na czym polegają założenia tego ruchu i jak wprowadzić je do codziennego życia? Sprawdź, co to jest zera waste w praktyce.

Na czym polega zero waste?

“Zero waste” to prowadzenie “bezodpadowego” trybu życia. Wydaje się niemożliwe, ale po zastanowieniu okazuje się, że można chociaż spróbować. Jeżeli spojrzymy na życie ludzi jeszcze kilkadziesiąt lat temu, zauważymy, że nasi dziadkowie i pradziadkowie generowali o wiele mniej odpadów niż my obecnie, a resztki produktów (materiałów, żywności, sprzętów i urządzeń) wykorzystywali do tworzenia kolejnych użytecznych rzeczy.

Ograniczaj, wykorzystuj ponownie i przetwarzaj

Oczywiście, nie tak łatwo po prostu przestać generować jakiekolwiek odpadki. Możemy to jednak zmienić wprowadzając w życie idee zero waste można w znaczny sposób je ograniczyć. Aby zmniejszyć ilość produkowanych śmieci w gospodarstwie domowym wystarczy postępować zgodnie z zasadą “Ograniczaj, wykorzystuj ponownie i przetwarzaj”, zwanej także zasadą 3R od angielskiego hasła “Reduce, Reuse, Recycle”. Wprowadzenie powyższych wytycznych do naszych codziennych praktyk nie jest trudne. 

Już sama rezygnacja z jednorazowych foliowych opakowań na rzecz pojemników wielokrotnego użytku do przechowywania żywności może prowadzić do znacznego ograniczenia ilości produkowanych śmieci. Podobnie wygląda kwestia częstego kupowania nowych ubrań i urządzeń elektronicznych. Może warto zastanowić się nad koniecznością wymiany garderoby lub wyposażenia, a nieużywane produkty przekazać kolejnym użytkownikom. Ważne jest również korzystanie z biodegradowalnych, bezpieczniejszych dla środowiska środków higienicznych. Te wszystkie małe decyzje konsumenckie znacznie zmniejszają nasz jednostkowy wpływ na środowisko

Zero waste jako sposób na zrównoważony styl życia

Kolejną ważną zaletą życia zero waste jest to, że uczy dobrych nawyków w kuchni. Odpady, jakich najwięcej generuje się w gospodarstwie domowym to opakowania po zakupionej żywności oraz resztki. Szczególnie resztki żywności nierzadko mogłyby zostać wykorzystane do przygotowania kolejnych posiłków. 

W ogromnych ilościach marnujemy także żywność na skutek nieprzemyślanych zakupów, często robionych w większej ilości niż jest to rzeczywiście potrzebne. Jako konsumenci generujemy ogromne pokłady śmieci, kupując produkty przetworzone, które jesteśmy przecież w stanie wykonać samodzielnie. Przykładowo, jaki jest sens kupować kiszonki w plastikowych pojemnikach, skoro można w kilka minut przygotować je w domu? W sieci znajduje się mnóstwo prostych i smacznych przepisów jak kisić ogórki, buraki oraz białą kapustę i niewątpliwie warto z nich korzystać. Tak przygotowana żywność nie zawiera konserwantów, a do jej przechowywania wykorzystuje się szklane i ceramiczne pojemniki wielokrotnego użytku. 

Nie wyrzucaj! Wykorzystaj!

Filozofia zero waste uczy także jak najefektywniej wykorzystać żywność. Po przygotowaniu posiłków zawsze pozostają w kuchni resztki, które najczęściej się wyrzuca zamiast użyć do przygotowania kolejnego przepysznego dania. Odwołując się do wspomnianych wcześniej kiszonek, buraki najczęściej kisi się na zakwas, a bulwy zwykle lądują w śmietniku. Tymczasem istnieje kilka ciekawych pomysłów na to jak wykorzystać kiszone buraki. Podobnie jest z wodą po ogórkach kiszonych – najczęściej ją wylewamy, a przecież można nią zakwasić barszcz biały, chłodnik, dodać do sałatki lub po prostu wypić – jako super środek na odporność. Warto wypróbować idee zero waste w kuchni. W ten sposób nie tylko możemy zmniejszyć swoje negatywne oddziaływanie na środowisko, ale również poznać wiele ciekawych przepisów i poszerzyć swoje kulinarne horyzonty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *