Ogórki małosolne to sezonowy przysmak, który możemy przygotować we własnej kuchni. Wystarczą dobre ogórki i trochę cierpliwości, a będziemy cieszyć się pyszną wiosenną przekąską. Poznaj szybkie sposoby na zakiszenie ogórków i sprawdź, jak zrobić ogórki małosolne.
Spis treści
Jak zrobić ogórki małosolne?
Ogórki małosolne to przysmak, którym możemy cieszyć tylko wiosną i latem, kiedy w sprzedaży są ogórki gruntowe. Ogórki smakują podobnie jak ogórki kiszone na zimę, ale są mniej kwaśne i mniej słone — stąd ich nazwa.
Do zrobienia ogórków małosolnych konieczne są dobre ogórki, beznawozów sztucznych i nadmiernych oprysków, ponieważ tylko takie warzywa będą się dobrze kisić. Podobnie jak w przypadku ogórków kiszonych w słoikach na zimę, do przygotowania tych małosolnych potrzebujemy także koper — najlepiej z kwitnącymi baldachami, czosnek i solankę. Korzeń chrzanu możemy sobie podarować, choć jeżeli mamy go pod ręką, to oczywiście możemy go dodać. Podobnie aromatyczne liście (porzeczki, malin, wiśni) nie są konieczne, ale nie zaszkodzą.
Sprawdź, jak kisić ogórki, żeby były twarde
Ile soli do ogórków małosolnych?
Ile soli dodajemy do ogórków małosolnych? Proporcja wody i soli przy kiszeniu ogórków jest zawsze taka sama – 1 łyżka stołowa soli na 1 litr ciepłej wody. Ważne, żeby do kiszenia używać soli morskiej lub kamiennej.
W czym kisić ogórki małosolne?
Do zrobienia ogórków małosolnych najlepsze będą duże soje szklane lub naczynia z kamionki lub ceramiczne. Niektóry kiszą ogórki w plastikowych butelkach 5-litrowych – wrzucają wszystkie składniki do środka, a gdy ogórki są zakiszone, po prostu odcinają górę butelki i wydobywają zakiszoną zawartość.
Kiedy ogórki małosolne są gotowe do jedzenia?
Ogórki są gotowe, gdy ich kolor z zielonego zmienia się w khaki (stają się bardziej żółte) 0 zarówno na skórce jak i w środku. Im dłużej ogórki trzymamy w solance, tym bardziej się kiszą — robią się bardziej kwaśne i słone. Aby przerwać proces kiszenia, ogórki przekładamy do słoików i wstawiamy do lodówki.
Ogórki małosolne — przepis
Do przygotowania 5-litrowego słoja ogórków małosolnych potrzebujemy:
- ok. 1,5 kg małych ogórków gruntowych
- 1 główka czosnku — ząbki obrane ze skórki
- 1 duży koper z kwiatostanem
- 2 łyżki soli kamiennej lub morskiej
- 2 litry gorącej wody
- opcjonalnie: korzeń chrzanu, liście malin, wiśni lub porzeczki
Jak kisić ogórki małosolne. Ogórki małosolne krok po kroku
- Ogórki wrzucamy do dużej miski lub komory zlewu i zalewamy zimną wodą na ok. godzinę. Następnie dokładnie je płuczemy i oczyszczamy z resztek kwiatów i ogonków.
- W słoju ciasno układamy ogórki, przekładając je koprem i czosnkiem.
- W garnku mieszamy 2 łyżki soli z 2 litrami gorącej wody. Ciepłą solanką zalewamy ogórki. Ogórki muszą być całkowicie przykryte wodą. Jeżeli wypływają, możemy docisnąć je małym talerzykiem lub filiżanką.
- Słoika nie zakręcamy, ale zakrywamy go np. papierem lub ściereczką tak, żeby ogórki mogły “oddychać”. Zostawiamy w temperaturze pokojowej.
- Zakiszone ogórki przekładamy do mniejszych słoików i przechowujemy w lodówce.
Ogórki małosolne na szybko
Jak zrobić ogórki małosolne na szybko? Przede wszystkim wybieramy małe ogórki o regularnym kształcie i podobnej wielkości. Do przestudzonej solanki, którą zalaliśmy ogórki, dolewamy trochę startera, czyli wody z zakiszonych już ogórków lub kapusty. Dodatkowo, aby przyspieszyć kiszenie ogórków, odcinamy ich końce. Dzięki temu gotowymi ogórkami małosolnymi możemy cieszyć się już po ok. 3 dniach.
Ogórki małosolne na sucho, czyli ogórki małosolne w woreczku
Drugi sposób kiszenia ogórków małosolnych, to tak zwane ogórki małosolne na sucho. Takie ogórki kisimy bez zalewy z solanki, w woreczku (torebce strunowej). Jest to bardzo szybka metoda kiszenia ogórków — warzywa są gotowe po ok. 24 godzinach, jednak są bardziej delikatne niż te kiszone w solance — nie każdy lubi taki smak!
Do woreczka strunowego o pojemności ok. 3 l wrzucamy kilogram ogórków (odcinamy końce), dosypujemy 2 łyżki drobnej soli, kilka ziaren gorczycy, łodygę kopru z kwiatem i dodajemy pozostałe składnik (muszą być pokrojone w plasterki): ok. 8 cm korzenia chrzanu, 5 ząbków czosnku. Woreczek zamykamy i lekko nim potrząsamy, aby składniki się wymieszały i sól dodarł do każdego ogórka. Tak przygotowane ogórki umieszczamy w lodówce na 4 godz., a następnie wyjmujemy i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na 20 godzin. Gotowe ogórki przechowujemy w lodówce.
Sprawdź, jak wykorzystać kiszone buraki
Jak jeść ogórki małosolne
Ogórki małosolne można zajadać solo — są pyszne, zdrowe i stanowią dietetyczną przekąskę. Są także doskonałym składnikiem wiosennych i letnich sałatek z warzyw sezonowych. Oczywiście w wersji klasycznej ogórki małosolne podajemy do obiadowych mięs pieczonych, gulaszy i dań z grilla — kiełbasy, karkówki, żeberek.