Ogórki kiszone to jeden z ulubionych polskich przetworów. Nie dość, że są bardzo smaczne, to równocześnie bardzo zdrowe. Szczególnie w okresie zimowym chętnie dodajemy je do sałatek i kanapek. Niestety zdarza się, że ogórki się zepsują i nie nadają się do jedzenia. Jak rozpoznać zepsute ogórki kiszone i co z nimi zrobić?
Spis treści
Czy ogórek kiszony może się zepsuć?
Ogórki kiszone to zdrowy i bardzo smaczny dodatek do wielu potraw – na ciepło i na zimno. Jesienią i zimą ogórki podobnie jak inne kiszonki, dostarczają nam wielu potrzebnych substancji odżywczych i wzmacniają odporność. Dzięki zawartości zdrowych bakterii korzystnie wpływają na mikrobiotę jelitową. Jednak podobnie jak każdy inny produkt spożywczy, ogórki kiszone mogą się zepsuć.
WAŻNE! Popsute ogórki kiszone nadają się tylko do wyrzucenia. Nie powinniśmy jeść takich przetworów.
Dlaczego ogórki kiszone się psują?
Przyczyną psucia się kiszonek, nie tylko ogórków, jest przedostanie się do nich szkodliwych bakterii lub grzybów. Bardzo często na tych przetworach pojawia się charakterystyczna zielona, niebieskawa lub biało-szara pleśń. Pleśń jest bardzo szkodliwa i absolutnie nie można jeść takich ogórków. Ważne, żeby pleśni nie pomylić z kożuchem fermentacyjnym, który jest naturalnym efektem procesu kiszenia.
Jak rozpoznać, że kiszone ogórki są zepsute?
Zepsute ogórki najczęściej mają zmieniony kolor, mętną wodą, a na wierzchu pojawia się pleśń. Dodatkowo bardzo brzydko pachną, są miękkie – czasami wręcz rozpadają się w palcach. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Oto lista oznak, że ogórki kiszone są zepsute:
- Zmieniony kolor ogórków. Zdrowe ogórki kiszone powinny mieć charakterystyczny, lekko żółtawy kolor. Jeśli ogórki stały się zielone, szare lub brązowe, to znak, że się psują.
- Nieprzyjemny zapach. Zdrowe ogórki kiszone mają charakterystyczny, kwaśny zapach. Jeśli zapach jest nieprzyjemny, gnilny lub pleśniowy, to znak, że ogórki się zepsuły.
- Nalot na ogórkach. Na zdrowych ogórkach kiszonych może pojawić się biały, jednolity nalot. Jest to naturalny proces fermentacji. Jednak, jeśli nalot jest gruby, nierównomierny lub ma kolor szary, zielony lub brązowy, to znak, że ogórki się zepsuły.
- Zmiana konsystencji ogórków. Zdrowe ogórki kiszone powinny być sprężyste i jędrne. Jeśli ogórki stały się miękkie, rozmiękłe lub zaczęły gnić, to znak, że się zepsuły.
Sprawdź, jak kisić ogórki, żeby były twarde
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, nie jedz zepsutych ogórków kiszonych. Mogą one zawierać szkodliwe bakterie i pleśnie, które mogą powodować zatrucia pokarmowe.
Co robić, żeby ogórki kiszone się nie psuły?
Aby uniknąć psucia się ogórków kiszonych, przestrzegamy kilku zasad:
- Do kiszenia używamy świeżych, zdrowych ogórków, najlepiej ekologicznych lub od sprawdzonego sprzedawcy.
- Ogórki nie powinny być pryskane tuż przed kiszeniem.
- Do kiszenia ogórków używamy czystych, wyparzonych słoików.
- Dokładnie myjemy ogórki i usuwamy z nich końcówki.
- Możemy dodać liście krzewów owocowych lub drzew (np. wiśni).
- Zalewamy ogórki gorącą solanką, tak aby były całkowicie zanurzone.
- Szczelnie zamykamy słoiki i odstawiamy je w ciepłe miejsce na około 3-4 tygodnie.
- Po tym czasie ogórki są gotowe do spożycia i możemy je przechowywać przez kilka miesięcy.
Sprawdź, jak kisić buraki czerwone do picia
Ogórki kiszone przechowujemy w chłodnym, ciemnym miejscu. W takich warunkach mogą się przechowywać przez kilka miesięcy, a nawet rok. Będą pysznym i bardzo zdrowym dodatkiem do sałatek, kanapek, zup i dań obiadowych.