Solidnie wykonana i estetyczna altana ogrodowa bez wątpienia uatrakcyjnia przestrzeń, tworząc doskonałe miejsce zarówno do spotkań towarzyskich, jak i do wypoczynku. Klimatyczne altanki sprzyjają spędzaniu w nich czasu o każdej porze dnia. Zobacz, jaki materiał na altankę wybrać, aby stała się ona praktyczną ozdobą ogrodu.
Spis treści
Nowoczesne altany
Domki ogrodowe są funkcjonalnymi konstrukcjami architektonicznymi, wprowadzającymi do przydomowych powierzchni niepowtarzalną atmosferę. Altany ogrodowe sprawdzają się podczas długich wieczorów z przyjaciółmi oraz w trakcie rodzinnych posiłków. Sposób wykonania altanki powinien dopełniać ogrodowy klimat. Dlatego istotne są zastosowane do produkcji materiały, styl architektoniczny otaczającej przestrzeni, ale przede wszystkim upodobania domowników.
Rodzaje altan ogrodowych
Altany występują w różnych rozmiarach i stylach. Na rynku dostępne są zarówno proste modele, jak i misternie zdobione wersje. Ze względu na zastosowany materiał na altankę wyróżnia się cztery najpopularniejsze rodzaje tych konstrukcji.
Altany drewniane
Największą popularnością bez wątpienia cieszą się drewniane altanki – wykonane z gatunków rodzimych lub egzotycznych. Są to estetyczne, lekkie i wytrzymałe konstrukcje dostępne w różnych rozmiarach. Charakteryzują się ponadczasowym wyglądem i stosunkowo niską ceną. Drewno jest wdzięcznym materiałem zarówno w obróbce, jak i w konserwacji. Drewniane domki dobrze komponują się z większością ogrodowych aranżacji. Choć warto pamiętać, że drewniane altany wymagają przeprowadzenia posezonowej impregnacji. Wśród domków drewnianych można wyróżnić otwarte altany ażurowe, które w przeciwieństwie do konstrukcji zamkniętych, nie są zabudowane w całości, a jedynie wypełnione kratownicami. W ofercie producenta Kempar dostępne są ponadczasowe altanki drewniane, które będą wyglądały dobrze w każdym ogrodzie.
Altanki metalowe
Ciekawą propozycją są również altany metalowe, zyskujące popularność dzięki swojej wytrzymałości. Charakteryzują się lekką i przenośną konstrukcją. Nowoczesne altany metalowe komponują się z modernistycznymi lub minimalistycznymi ogrodami. Często są wzbogacane o zwiewne, nadające eleganckiego wyglądu tkaniny. W przypadku polskiego klimatu istotna jest prawidłowa konserwacja zarówno metalowej konstrukcji, jak i materiałowych dodatków.
Murowane altany ogrodowe
Altany ogrodowe murowane charakteryzują się największą wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Murowana altana posiada solidne fundamenty i ściany. Przeważnie są to większe konstrukcje, posiadające zadaszenie z gontu lub blachodachówki. Tego rodzaju altany nie wymagają konserwacji. Na rynku nie można kupić gotowych modeli – należy zbudować je samodzielnie. Zaletą altany wykonanej z kamienia lub cegły z pewnością jest możliwość zamontowania w jej wnętrzu grilla ogrodowego.
Namioty ogrodowe
Pawilon ogrodowy może przybierać ciekawe kształty i formy. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów i typów tych konstrukcji. Charakterystyczne jest połączenie różnego rodzaju materiałów – metalu, drewna i tkaniny. Namiot ogrodowy składa się prętów i zadaszenia – jest łatwy w przenoszeniu, rozstawianiu i składaniu. Najczęściej jest wykorzystywany podczas organizowania nieformalnych przyjęć, czy firmowych targów.
Duże zróżnicowanie modeli altan ogrodowych z pewnością umożliwi dobranie obiektu, wpasowującego się w klimat każdej przestrzeni.
Źródło: Artykuł sponsorowany