Pozwolenia na budowę domu - co jest potrzebne

Jakie pozwolenia trzeba mieć podczas budowy domu?

Aby postawić dom na wybranym terenie, nie wystarczy kupić działkę i zatrudnić ekipę budowlaną. Trzeba jeszcze posiadać do tego niezbędne zezwolenia, które potwierdzą, że budowa jest legalna i zgodna z prawem. Jakie dokumenty będą potrzebne?

Budowa domu a procedury

W Polskim prawodawstwie istnieją dwie możliwości jeżeli chodzi o kwestie zezwoleń na budowę. Jest to albo zgłoszenie, które w teorii wiąże się z mniejszymi formalnościami, albo postaranie się o pełnoprawne pozwolenie. Obie formy wiążą się oczywiście ze spełnieniem innych kryteriów, które określają czy dana budowla np. dom może powstać na konkretnym terenie. Warto wiedzieć czym się one wyróżniają, a także jakie formalności muszą być przy tym spełnione.

Jak uzyskać zezwolenie na budowę domu?

Najczęściej spotykane jest ubieganie się o zezwolenie na budowę, jako że pod wieloma względami uważa się je za korzystniejsze, nawet jeżeli wiąże się z większą ilością formalności. Trzeba przede wszystkim zgłosić odpowiedni wniosek, w którym zostaną zawarte wszystkie informacje związane z nieruchomością i tym, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego lub jaka jest decyzja o warunkach zabudowy. Do tego należy też uwzględnić kwestię związane z podłączeniem mediówodbiorem ścieków oraz jak będzie wyglądał projekt domu.

Jest tego całkiem sporo, jak się okazuje. Jakie są konieczne pozwolenia w czasie budowy to temat, który porusza blog SuperBudowlani.pl. Zanim zdecydujemy się więc na działania w tym zakresie, warto wcześniej zorientować się w sprawach formalnych, by potem uniknąć kłopotów i przestojów.

Kiedy można ubiegać się o zgłoszenie budowy?

Alternatywą dla pozwolenia na budowę, jest po prostu jej zgłoszenie. Mało kto wie, że budując dom, niekoniecznie trzeba się ubiegać o specjalne zezwolenia, choć aby mieć taką możliwość, trzeba spełnić konkretne warunki. Przede wszystkim obszar budowy nie powinien w żaden sposób wpływać na przestrzeń życiową i publiczną innych mieszkańców. Jest to więc możliwe, gdy inwestycja nie przekracza granic wyznaczonych przez teren. Cała procedura jest łatwiejsza i wystarczy jedynie złożyć odpowiednie pismo.

Niestety opcja ta ma też kilka wad, przez co mało kto ostatecznie się decyduje na tę formę. Przede wszystkim wiąże się to z wieloma ograniczeniami, a postawiony budynek nie może ulec później istotnym zmianom. Jeżeli w trakcie realizacji, dojdzie do modyfikacji koncepcji projektu, wówczas i tak konieczne będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Wówczas nie uniknie się długotrwałej procedury weryfikacyjnej, ponieważ urzędnicy będą musieli dokładnie zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami.

Co jest potrzebne do zezwolenia na budowę?

Oprócz samego wniosku należy dołączyć do niego także szereg innych dokumentów do wglądu. Potrzebne będą więc egzemplarze projektu budowlanego, zaświadczenie od architekta i to, czy posiada on niezbędne uprawnienia, oświadczenie właściciela działki, a jeżeli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, także decyzję o warunkach zabudowy. Dodatkowo należałoby też dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej, na przykład w momencie, gdy część budowanego domu, będzie stanowiła obszar działalności gospodarczej.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *