Ostre papryczki, nazywane powszechnie chili, to popularny dodatek w kuchni azjatyckiej, południowoamerykańskiej, kreolskiej i europejskiej. Podkreślają charakter potraw, chronią przed zakażeniami, pozytywnie wpływają na metabolizm, a przede wszystkim dają ognisty smak daniom. Okazuje się jednak, że istnieją papryczki tak ostre, że kontakt z ich sokiem może grozić poparzeniem! Przedstawiamy najostrzejsze papryczki chili na świecie!
Spis treści
Kapsaicyna – naturalny alkaloid z chili
Co to jest kapsaicyna? Kapsaicyna, to substancja chemiczna (naturalny alkaloid), która odpowiedzialna za ostry, piekący smak papryczek chili. Kapsaicyna działa bezpośrednio na neuroreceptory bólu w jamie ustnej, które wysyłają sygnały do mózgu. Dlatego po zjedzeniu ostrej chili pojawia się uczucie pieczenia w ustach. Kapsaicyna posiada liczne właściwości lecznicze, antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe. Wykazano, że kapsaicyna ma działanie antynowotworowe, ponadto może być pomocna w terapii choroby Alzheimera, a także wspomaga odchudzanie.
WAŻNE! Kapsaicyna wykazuje właściwości lecznicze tylko w małych dawkach. W wysokich dawkach jest toksyczna i używana m.in. do produkcji gazu pieprzowego.
Najostrzejsze papryczki – skala Scoville’a
Ostrość papryczek mierzona jest w skali Scoville’a. Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego chemika Wilboune’a Scoville’a, który jako pierwszy badał wspomnianą już kapsaicynę i jej zawartość w papryczkach. Jednostką miary w skali Scoville’a jest 1 SHU (Scoville Hotness Unit). Wg tej skali, czysta kapsaicyna to 16 milionów SHU.
Najostrzejsze papryczki chili świata
Na świecie istnieją gatunki papryczek chili, w których zawartość kapsaicyny jest tak duża, że kontakt skóry z ich sokiem grozi poparzeniem! Najczęściej są to gatunki wyhodowane sztucznie, które powstały w wyniku krzyżowania różnych odmian papryczek.
Carolina Reaper – najostrzejsza papryczka świata
Wg strony Sandia Seed Company w roku 2020 najostrzejsza papryczka chili na świecie jest właśnie Carolina Reaper, której ostrość to 1 500 000 do 2 200 000 SHU. Ta papryczka jest 200 razy ostrzejsza niż jalapeno! Co ciekawe papryczka ma bogaty smak, który poza ostrością zawiera nuty owocowe oraz czekolady i cynamonu. Carolina Reaper została wyhodowana w Wielkiej Brytanii.
Trinidad Moruga Scorpion
Ta odmiana chili osiąga zawartość kapsaicyny na poziomie ok. 2 000 000 SHU. Ten gatunek papryczek został niedawno odkryty w rejonie Moruga na Trynidadzie i Tobago. Jej owoce często zakończone są kolcem, stąd nazwa Trinidad Moruga Scorpion.
Dragon’s Breath, czyli oddech smoka
To jedna z najostrzejszych papryczek chili na świecie. Jej moc w skali Scoville’a określana jest na prawie 2,5 miliona SHU. Odmiana została wyhodowana sztucznie przez Walijczyka Mike’a Smitha.
Naga Viper
Naga Viper to krzyżówka trzech niezwykle ostrych odmian chili: Naga Morich, Bhut Jolokia i Trinidad Scorpion. Jej poziom ostrości to nieco ponad 1,3 mln SHU.
Piri-piri
Ojczyzną piri-piri jest Afryka. Po angielsku nazywana jest African Birds Eye Chili. Występuje w Ghanie, Mozambiku, Ugandzie, Nigerii, Zimbabwe i RPA. Pomimo swojej ostrości jest często wykorzystywana w kuchni do sosów, mięs i marynat. Od jej nazwy pochodzi nazwa słynnego sosu piri-piri z Afryki Zachodniej, którego jest głównym składnikiem. Piri piri jest też często stosowana w kuchni portugalskiej.
Habanero
Papryczki habanero rosną Meksyku i na Karaibach i stałym elementem tamtejszej kuchni. Należy do najostrzejszych papryczek chili występujących w naturze. Papryka habanero występuje w wielu odmianach, najpopularniejsze z nich to Red Savina, Habanero Chocolate i Aji Dulce. Habanero stosowana jest do wielu potraw kuchni karaibskiej, meksykańskiej oraz tak zwanej Tex-Mex.