Papryczki habanero i red scorpion - najostrzejsze papryczki chili na świecie

Najostrzejsze papryczki chili świata. Kontakt z ich sokiem może grozić poparzeniem!

Ostre papryczki, nazywane powszechnie chili, to popularny dodatek w kuchni azjatyckiej, południowoamerykańskiej, kreolskiej i europejskiej. Podkreślają charakter potraw, chronią przed zakażeniami, pozytywnie wpływają na metabolizm, a przede wszystkim dają ognisty smak daniom. Okazuje się jednak, że istnieją papryczki tak ostre, że kontakt z ich sokiem może grozić poparzeniem! Przedstawiamy najostrzejsze papryczki chili na świecie!

Co to jest kapsaicyna

Kapsaicyna, to substancja chemiczna (naturalny alkaloid), która odpowiedzialna za ostry, piekący smak papryczek chili. Kapsaicyna działa bezpośrednio na neuroreceptory bólu w jamie ustnej, które wysyłają sygnały do mózgu. Dlatego po zjedzeniu ostrej chili pojawia się uczucie pieczenia w ustach. Kapsaicyna posiada liczne właściwości lecznicze, antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe. Wykazano, że kapsaicyna ma działanie antynowotworowe, ponadto może być pomocna w terapii choroby Alzheimera, a także wspomaga odchudzanie.

WAŻNE! Kapsaicyna wykazuje właściwości lecznicze tylko w małych dawkach. W wysokich dawkach jest toksyczna i używana m.in. do produkcji gazu pieprzowego.

Skala Scoville’a

Ostrość papryczek mierzona jest w skali Scoville’a. Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego chemika Wilboune’a Scoville’a, który jako pierwszy badał wspomnianą już kapsaicynę i jej zawartość w papryczkach. Jednostką miary w skali Scoville’a jest 1 SHU (Scoville Hotness Unit). Wg tej skali, czysta kapsaicyna to 16 milionów SHU. 

Najostrzejsze papryczki chili świata

Na świecie istnieją gatunki papryczek chili, w których zawartość kapsaicyny jest tak duża, że kontakt skóry z ich sokiem grozi poparzeniem! Najczęściej są to gatunki wyhodowane sztucznie, które powstały w wyniku krzyżowania różnych odmian papryczek.

Carolina Reaper – najostrzejsza papryczka świata

Wg strony Sandia Seed Company w roku 2020 najostrzejsza papryczka chili na świecie jest właśnie Carolina Reaper, której ostrość to 1 500 000 do 2 200 000 SHU. Ta papryczka jest 200 razy ostrzejsza niż jalapeno! Co ciekawe papryczka ma bogaty smak, który poza ostrością zawiera nuty owocowe oraz czekolady i cynamonu. Carolina Reaper została wyhodowana w Wielkiej Brytanii. 

Trinidad Moruga Scorpion

Ta odmiana chili osiąga zawartość kapsaicyny na poziomie ok. 2 000 000 SHU. Ten gatunek papryczek został niedawno odkryty w rejonie Moruga na Trynidadzie i Tobago. Jej owoce często zakończone są kolcem, stąd nazwa Trinidad Moruga Scorpion.

Dragon’s Breath, czyli oddech smoka

To jedna z najostrzejszych papryczek chili na świecie. Jej moc w skali Scoville’a określana jest na prawie 2,5 miliona SHU. Odmiana została wyhodowana sztucznie przez Walijczyka Mike’a Smitha.

Naga Viper

Naga Viper to krzyżówka trzech niezwykle ostrych odmian chili: Naga Morich, Bhut Jolokia i Trinidad Scorpion. Jej poziom ostrości to nieco ponad 1,3 mln SHU. 

Piri-piri

Ojczyzną piri-piri jest Afryka. Po angielsku nazywana jest African Birds Eye Chili. Występuje w Ghanie, Mozambiku, Ugandzie, Nigerii, Zimbabwe i RPA. Pomimo swojej ostrości jest często wykorzystywana w kuchni do sosów, mięs i marynat. Od jej nazwy pochodzi nazwa słynnego sosu piri-piri z Afryki Zachodniej, którego jest głównym składnikiem. Piri piri jest też często stosowana w kuchni portugalskiej.

Habanero

Papryczki habanero rosną Meksyku i na Karaibach i stałym elementem tamtejszej kuchni. Należy do najostrzejszych papryczek chili występujących w naturze. Papryka habanero występuje w wielu odmianach, najpopularniejsze z nich to Red Savina, Habanero Chocolate i Aji Dulce. Habanero stosowana jest do wielu potraw kuchni karaibskiej, meksykańskiej oraz tak zwanej Tex-Mex. 

Dodaj komentarz