Poziomki - liście i dojrzały owoc poziomki na gałązce

Poziomka – właściwości lecznicze i wartości odżywcze tej niepozornej rośliny

Poziomki to letnie owoce, która zachwycają smakiem i wyjątkowym aromatem – szczególnie te rosnące dziko. Same owoce są źródłem witamin i minerałów, ale w lecznictwie wykorzystywane są także ich liście. Sprawdź, jakie wartości zdrowotne i odżywcze mają poziomki.

Gdzie rosną poziomki?

Poziomki nie tworzą dużych skupisk, jak np. borówki czarne, ale znajdziemy je w słonecznych lasach mieszanych, a także na słonecznych skarpach, a nawet poboczach dróg. Poziomki rosną w miejscach jasnych, gdyż są to rośliny światłolubne. Kwitną w maju i czerwcu, a owocują w czerwcu i lipcu.

Poziomki zbieramy rano, gdy obeschnie rosa, albo przed wieczorem, przed jej opadnięciem. Niewskazany jest zbiór poziomek w upalne południe, bo szybko więdną.

Właściwości dietetyczne poziomek

Owoce poziomki zawierają ok. 9% cukrów, kwasy organiczne i dość dużo składników mineralnych (żelazo, wapń, fosfor, siarka, potas, miedź, magnez, mangan i in.), a także sporo witaminy C (tyle samo lub więcej co w cytrynie) – dzięki temu podnoszą odporność organizmu i pomagają walczyć z infekcjami. Znajdują się w niej też witaminy P i K. Poziomki działają moczopędnie, poprawiają działanie układu krążenia, przyspieszają metabolizm.

Świeże owoce poziomki mają znaczenie dietetyczne. Kuracja poziomkowa może z powodzeniem zastąpić winogronową, szczególnie przy otyłości, podagrze, chorobach serca, nerek – oczywiście w połączeniu z właściwą dietą. Podczas kuracji trwającej co najmniej kilka dni trzeba zjadać od 25 do 50 dag poziomek dziennie. Uwaga! Poziomki mogą uczulać!

Ile kalorii mają poziomki?

Poziomki są naprawdę niskokaloryczne, 100 g poziomek zawiera jedynie 37 kalorii (kcal).

Lecznicze właściwości liści poziomki

Poziomka – to nie tylko aromatyczne owoce. Samo ziele jest cennym surowcem leczniczym. Zbiera się i suszy liście poziomki, które stosowane są w mieszankach moczopędnych i przeciwbiegunkowych. Herbatka z liści poziomki zalecana jest także w kamicy nerkowej i chorobach pęcherza moczowego. 

Liście poziomek zbiera się przez cały okres wegetacji rośliny. Z 5 kg liści świeżych otrzymuje się 1 kg suszu. 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *