Jak zrobić sól selerową w domu

Sól selerowa to ciekawa przyprawa, która doskonale podkreśli smak wielu potraw – zup, gulaszy, rosołu, past do pieczywa oraz mięs. Trzeba jednak pamiętać, że seler może uczulać, więc stosując tę świetną przyprawę, trzeba mieć tego świadomość. Pomimo tego, warto wykorzystać sól selerową jako tajny składnik naszych popisowych dań.

Gdzie kupić sól selerową? Przyprawę w wersji sklepowej (z dodatkiem wszystkich ulepszaczy) można kupić w dużych sieciówkach – hipermarketach lub dyskontach (Selgros, Lidl, Tesco, Auchan, Carrefour). Produkują ją także największe firmy zajmujące się przyprawami. Niestety, często nie jest produktem dostępnym od ręki.

Sól selerowa pojawia się w wielu przepisach i często zastanawiamy się czym ją zastąpić, gdyż nie tak prosto jest ją kupić i dostępna jest głównie w dużych sklepach. Jest między innymi składnikiem słynnej panierki do kurczaków KFC. Poradzimy, jak samodzielnie przygotować sól selerową

Składniki na domową sól selerową:

  • Suszony seler korzeniowy
  • Sól morska

Do przygotowania soli selerowej potrzebny jest przede wszystkim suszony seler korzeniowy. To popularne w Polsce warzywo jest używane głównie jako aromatyczny dodatek do zup (na przykład rosołu) oraz sałatek i surówek. W wersji suszonej będzie podstawą domowej soli selerowej. 

Jak przygotować suszony seler na sól selerową

Obrany świeży seler trzeba poszatkować w cieniutkie plasterki. Plasterki selera układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i suszyć w piekarniku nagrzanym do 50 – 70 C. Co 15 min. uchylać drzwiczki. Suszyć, aż płatki będą zupełnie suche, tak że można je z łatwością łamać. W taki sposób można suszyć także inne warzywa korzeniowe.

Suszony seler przełożyć do blendera i dokładnie rozdrobnić. Dodać sól morską i jeszcze raz zmiksować. Gotową sól selerową przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej słoiku.

Sól selerowa bez blendera

Sól można także przygotować w moździerzu – najpierw rozdrabniamy suszony seler, a następnie mieszamy z solą i jeszcze raz tłuczemy.

Do czego stosować sól selerową?

Sól selerowa to połączenie tradycyjnej soli z aromatycznym i zdrowym dodatkiem, czyli suszonym selerem. Dzięki takiemu połączeniu potrawy zyskują dodatkowe walory smakowe, a ich przyprawianie staje się łatwiejsze. Sól selerowa to przyprawa o intensywnym aromacie, który nadaje daniom głęboki, korzenno-ziołowy posmak. Idealnie sprawdzi się przy przygotowaniu duszonych i pieczonych mięs oraz zup bazujących na mięsnym wywarze – rosołu, krupniku lub zupy gulaszowej.

Sól selerowa bardzo dobrze komponuje się również z potrawami z grzybów oraz wegetariańskimi daniami z warzyw. Wzbogaci także smak pasztetów – zarówno tych tradycyjnych (bazujących na mięsie) jak i pasztetów warzywnych i terrin.

Sposób użycia soli selerowej

Sól selerową najlepiej dodać w trakcie gotowania lub duszenia mięsa. Wówczas uwolni się smak suszonego selera. W przypadku pasztetów przyprawę dodajemy w czasie wyrabiania masy mięsnej lub warzywnej. Soli można użyć także doprawiania kanapek, sałatek i innych dań na zimno – wówczas najlepiej wsypać ją do młynka i mielić bezpośrednio na potrawę – tuż przed podaniem.

Przepis na sól selerową – do druku

[mv_create key=”21″ type=”diy” title=”Jak zrobić sól selerową” thumbnail=”https://poradzimy24.pl/wp-content/uploads/2017/05/sol-bottle-4437726_1280.jpg”]

Artykuł o przepisie na sól selerową znaleziono dzięki hasłom:

  • sól selerowa jak zrobić
  • przepis na sól selerową
  • sól selerowa czym zastąpić
  • jak zrobić sól selerową