Remulada (sos remoulade), choć ma francuskie korzenie, nazywany jest sosem duńskim. Jest to jeden z najpopularniejszych zimnych sosów na świecie, obok sosu tysiąca wysp i tatarskiego. Sprawdź, co to jest remulada i do czego pasuje sos duński.
Spis treści
Co to jest remulada
Remulada to skandynawski odpowiednik naszego sosu tatarskiego, często nazywana jest sosem duńskim. Przygotowywana jest na bazie majonezu, musztardy i kwaśnych dodatków. Remuladę tradycyjnie podajemy do wędlin, zimnych mięs, pasztetów, gotowanych jajek, warzyw z grilla oraz ryb i owoców morza. Istnieje wiele odmian tego klasycznego sosu, ale jego obowiązkowe składniki to majonez, musztarda oraz kwaśne dodatki – pikle, ogórki konserwowe, kapary, może zawierać także chrzan, paprykę lub anchois.
Sos remoulde w wersji francuskiej
Podobno, wg językoznawców słowo „remola” to starofrancuska wersja łacińskiego słowa… chrzan i korzeniami sięga XVII wieku. Przepis z wieku XIX jest już prawie współczesny i zawiera jajka, musztardę, ocet, pieprz, sól i dodatek ziół. W bardziej nowoczesnych francuskich przepisach bazą do sosu remoulade jest już klasyczny majonez. Wzbogacamy go dodatkami, takimi jak posiekane kapary, ogórki konserwowe, sardele lub czosnek oraz zioła – przede wszystkim zielona pietruszka, trybula i estragon. Aktualnie do sosu remoulade w wersji francuskiej dodajemy sardele, korniszony i kapary.
Remulada w wersji kreolskiej
Wraz z przybyciem Francuzów do Ameryki Północnej, w Luizjanie a przede wszystkim w Nowym Orleanie, powstała remulada w wersji kreolskiej. Kuchnia Kreoli łączy wpływy francuskie ze smakami i przyprawami Haiti, Hiszpanii i Zachodniej Afryki. Charakteryzuje się zamiłowaniem do ostrych przypraw, wyrazistych smaków, kolorowych warzyw i owoców morza. Dlatego remulada z Nowego Orleanu jest pikantna, intensywna w smaku i lekko czerwona. Zawiera pieprz kajeński, kapary, czosnek i szalotkę. Sos cały czas cieszy się popularnością w Stanach Zjednoczonych, nie tylko na Południu kraju.
Sprawdź, co to jest sos holenderski
Sos duński w wersji skandynawskiej
Ten majonezowy dodatek ma także miliony miłośników w Skandynawii, gdzie szczególnie popularna jest wersja z Dani, czyli tak zwany sos duński. Charakteryzuje go żółty kolor, który zawdzięcza dodatkowi kurkumy oraz brak kaparów. Co ciekawe do sosu dodajemy warzywa – startą marchewkę, kiszoną kapustę, cebulę i ogórki konserwowe. Remulada duńska jest tradycyjnie podawana do ryb smażonych w głębokim tłuszczu, frytek, hot-dogów i pieczeni wołowej.
Jak zrobić remuladę
Do przygotowania sosu remulada potrzebujemy:
- 1 szklanka majonezu,
- 1 łyżka musztardy Dijon,
- 1 łyżka octu winnego,
- 1 szalotka,
- 2 korniszony (lub małe ogórki konserwowe),
- 1 łyżka posiekanych kaparów,
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku,
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki,
- 1 szczypta soli i pieprzu do smaku.
Przygotowanie remulady
Posiekaną szalotkę, korniszony i kapary łączymy z majonezem, musztardą i octem oraz posiekanymi ziołami. Wszystko dokładnie mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Gotowy sos remoulade na minimum 20 minut przed podaniem wstawiamy do lodówki.
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony, zmusza do myślenia i refleksji. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂