Zielone pesto genovese w słoiczku z listkiem bazylii

Najlepszy sposób na zachowanie zielonego koloru pesto. Porada włoskiego szefa kuchni

Pesto to jeden z synonimów włoskiej kuchni – ten jeden z najbardziej znanych zimnych świata nieodłącznie kojarzy nam się ze słoneczną Italią. W zależności od składników, pesto może być czerwone (suszone pomidory) lub zielone (świeże liście ziół). Chyba najpopularniejsze pesto to pesto genovese, przygotowywane ze świeżych liści bazylii, z dodatkiem orzeszków piniowych, oliwy oraz parmezanu. Włoski szef kuchni radzi, jak zachować zielony kolor liści w czasie przygotowywania zielonego pesto. 

Klasyczne zielone pesto genovese przygotowujemy z liści bazylii, jednak do wykonania tego pysznego sosu znad Morza Śródziemnego możemy wykorzystać także inne świeże zioła, rukolę, miętę, pietruszkę, jarmuż lub liście rzodkiewki. Niestety w czasie miażdżenia liści w moździerzu lub miksowania w blenderze liście często tracą swój piękny, zielony kolor. Istnieje wiele tricków, które mają powstrzymać ten proces, od blanszowania liści bazylii po dodanie odrobiny soku z cytryny, ale włoski szef kuchni, zdradza inną metodę.

Kostka lodu to gwarancja bardziej zielonego pesto

Tradycyjnie pesto przygotowujemy w moździerzu, aktualnie nawet Włosi wybierają blender. Ważne jest, aby wszystkie czynności wykonywać krótko, ponieważ bazylia jest bardzo delikatna i w czasie dłuższego miksowania traci swój smak i kolor. Klasyczną częścią procesu przygotowania pesto jest blanszowanie liści bazylii, które polega na wrzucaniu liści do garnka z wrzącą wodą, szybkim przenoszeniu ich do kąpieli lodowej i osuszeniem liści przed miksowaniem pesto. Blanszowanie ma zapobiegać utracie koloru.

Jak się okazuje jest prostsza metoda! Do blendera wrzucamy małą kostkę lodu lub dodajemy odrobinę lodowatej wody! Lód w czasie miksowania zapobiegnie brązowieniu liści. Jeśli pozostaną jakieś kawałki lodu, rozpuszczą się one po zmieszaniu z oliwą z oliwek. Rezultatem jest zielone pesto bez żadnych wyszukanych technik ani dodatkowych kroków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *