Bazie, czyli kotki wierzbowe - wiosenna i wielkanocna dekoracja

Co zrobić, żeby bazie stały dłużej w wazonie?

Bazie na wierzbach to jedna z pierwszych oznak nadchodzącej wiosny, a jednocześnie naturalna ozdoba, którą często wykorzystujemy w okresie wielkanocnym. Często ustawiamy je w wazonach, aby udekorować dom na święta. Niestety po jakimś czasie wierzbowe kotki zmieniają kolor i kształt. Jak temu zapobiec? Sprawdź, co zrobić, żeby bazie stały dłużej w wazonie.

Bazie — symbol wiosny i Wielkanocy

Co to są bazie? Bazie, czyli kotki wierzbowe to inaczej kwiatostan wierzby w kształcie puszystego, miękkiego kotka lub pomponika w kolorze srebrzysto-białym z charakterystyczną brązową łuską. Wyrastają one na gałązkach wierzbowych wczesną wiosną, przed rozwojem liści. Słowo “bazia” oznacza zarówno sam kwiatostan, jak i całą gałązkę wierzbową pokrytą takimi kotkami. Bazie są popularną ozdobą wielkanocną, symbolizującą budzącą się do życia przyrodę. Dlatego na wiosnę często dekorujemy baziami nasze mieszkania i wykorzystujemy je do wielkanocnych stroików oraz tradycyjnych palemek na Niedzielę Palmową.

Co zrobić, żeby bazie stały dłużej w wazonie?

Często bazie wstawiamy po prostu do wazonu, aby stanowiły samodzielną dekorację. Jak przedłużyć trwałość tej wiosennej ozdoby? Kluczem do utrzymania pięknego wyglądu bazi w wazonie jest ograniczenie dostępu do wody. Wilgoć przyspiesza rozkwit kotków i pylenie – bazie pokrywają się żółtym pyłkiem i zmienia się ich kształt. Przez to wierzbowe kotki szybko tracą swój puszysty wygląd i zmieniają kolor na ciemniejszy. 

Bazie - wielkanocna dekoracja z bazi pokrytych pyłkiem oraz gałązki świeżych bazi
Bazie – wielkanocna dekoracja z bazi pokrytych pyłkiem oraz gałązki świeżych bazi / Fot. Canva.com

Jak przedłużyć trwałość bazi?

Oto kilka wskazówek, jak sprawić, aby piękne białe bazie cieszyły nasze oczy przez wiele tygodni.

  • Wybór odpowiednich bazi. Wybieramy gałązki z twardymi, zamkniętymi pąkami, które są jeszcze całkowicie pokryte miękkim futerkiem. Unikamy bazi, które wyglądają na wilgotne lub mają już widoczne pręciki.
  • Przygotowanie gałązek. Przed umieszczeniem bazi w wazonie warto zabezpieczyć końcówki gałązek. Można je delikatnie zmiażdżyć lub przypalić. To uszczelni je i ograniczy pobór wilgoci.
  • Wazon bez wody. Bazie najlepiej ustawić w eleganckim wazonie bez wody. Możemy też po odpowiednim przycięciu odwrócić je końcówkami ku górze, tak jakby rosły. Dzięki temu wilgoć nie będzie się gromadzić w pąkach.
  • Odpowiednie miejsce. Unikamy umieszczania ich w nasłonecznionych miejscach lub przy źródłach ciepła.
  • Spowolnienie kwitnienia. Dla jeszcze dłuższej ekspozycji możemy zastosować preparaty spowalniające kwitnienie. Może pomóc delikatne spryskanie pąków lakierem do włosów. Należy jednak robić to z umiarem, by nie uszkodzić delikatnych włosków.

Sprawdź, kiedy siać owies na Wielkanoc

Jak długo bazie mogą stać w wazonie?

Dzięki tym prostym metodom bazie powinny cieszyć oko przez dwa, a nawet trzy tygodnie. Bazie to naturalna dekoracja, a ich trwałość zależy od panujących warunków i gatunku rośliny, z której pochodzą. Gdy gałązki z kotkami straca już swoje walory dekoracyjne może wyrzucić je do pojemnika na bioodpady lub na kompost.