Ketchup lub po polsku keczup, to kultowy dodatek do burgerów, pizzy, frytek, hot dogów, grillowanego mięsa i owoców morza. Ten magiczny sos, sporządzony z pomidorów, octu i cukru, od wielu dekad rządzi światem. Wiele osób dręczy jednak pytanie, gdzie przechowywać ketchup – w szafce czy w lodówce?
Spis treści
Gdzie przechowywać ketchup
Ketchup, niezależnie od tego czy jest o sos domowy czy ze sklepu, musi być właściwie przechowywany. Co jakiś czas w mediach społecznościowych i nie tylko wybuchają dyskusję na temat przechowywania ketchupu. Czy keczup musimy trzymać w lodówce, czy jednak wystarczy półka w spiżarni.
Sprawdź, jak przechowywać rzodkiewkę
Czy ketchup musi stać w lodówce?
Kilka lat temu, wątpliwości w sprawie przechowywania ketchupu rozwiał światowy potentat w dziedzinie produkcji sosu pomidorowego – firma Heinz. Heinz przedstawił jednoznaczne stanowisko – po otwarciu ketchup trzymamy w lodówce! Co prawda keczup, dzięki naturalnej kwasowości pochodzącej z pomidorów i octu, ma długą przydatność, ale w niskiej temperaturze posiada lepsze walory smakowe.
Jeżeli kupujemy gotowy ketchup i chcemy zrobić zapasy, butelki z sosem możemy trzymać w spiżarni lub kuchennej szafce. Produkt i tak będzie w pełni wartościowy i odpowiedni do spożycia. Wystarczy przestrzegać daty przydatności podanej na opakowaniu. Oczywiście nie możemy trzymać sosu w ekstremalnie wysokich temperaturach, jednak tzw. temperatura pokojowe będzie odpowiednia.
Domowy ketchup, który chcemy przygotować jako zapasy na zimę, koniecznie musimy zapasteryzować. Natomiast jeżeli przygotowujemy porcję sosu do jedzenia na bieżąco, jak najbardziej trzymamy go w lodówce.
Ile można trzymać otwarty ketchup
Gdy otarty keczup trzymamy poza lodówką, sos zmienia smak i kolor, a po około miesiącu zaczyna wydzielać się charakterystyczny, ostry zapach. Natomiast w lodówce otwarty ketchup możemy przechowywać i bezpiecznie spożywać przez pół roku.