Produkty z karagenem - jogurty, wędliny, lody

Gdzie znajdziemy karagen? W jakich produktach występuje ten polisacharyd z alg

Karagen jest substancją pochodzenia naturalnego, która występuje w czerwonych wodorostach. Jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Sprawdź, w których produktach znajdziesz karagen, czyli E407!

Gdzie występuje karagen?

Karagen występuje w różnych produktach spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych. Jest to polisacharyd pozyskiwany z czerwonych wodorostów morskich, głównie z rodzaju Rhodophyceae, takich jak chrząstnica kędzierzawa (Chondrus crispus), Euchema spinosum i Euchema cottonii.

Sprawdź, co to jest karagen

Karagen jest substancją błonnikową, która nie jest trawiona przez organizm człowieka, ale uważa się go za bezpieczny składnik. Istnieją jednak pewne wątpliwości dotyczące jego spożycia, dlatego zaleca się ostrożność, zwłaszcza dla osób z nadwrażliwością na ten składnik.

Karagen, czyli E407 w żywności

Karagen jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym do produkcji galaret, żeli i innych produktów. Początkowo był stosowany jako substytut żelatyny. Można go znaleźć w wyrobach mlecznych (mleko, masło, jogurty, śmietana, sery topione, a także mleko sojowe), deserach, mlekach czekoladowych, lodach, wypiekach i pieczywie (np. w chlebie). Karagen często stosowany jest także w produktach mięsnych, głównie paczkowanych wędlinach i konserwach. Produkty, które zawierają karagen, wyglądają na świeższe, niż są w rzeczywistości. Mogą mieć także zawyżoną wagę. Karagen jest także często wykorzystywany w produkcji karmy dla zwierząt.

W przemyśle spożywczym karagen można znaleźć pod numerem E407

Karagen w lekach i produktach farmaceutycznych

W przemyśle farmaceutycznym karagen stosowany jest od dawna. Jest wykorzystywany jako substancja zagęszczająca, stabilizująca i żelująca w różnego rodzaju preparatach medycznych. Często wykorzystywany jest jako składnik otoczek kapsułek, a także tabletek i otoczek leków powlekanych. Często zastępuje żelatynę. Karagen jest także stosowany w opatrunkach, w których pochłania płyny ustrojowe. Ma właściwości antybakteryjne.

Jakie zastosowanie ma karagen w przemyśle farmaceutycznym?
Fot. Canva.com

Karagen w kosmetykach

Karagen jest również stosowany w przemyśle kosmetycznym, gdzie pełni funkcję zagęszczacza, stabilizatora i emulgatora w produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Jest często stosowanym składnikiem wszelkiego rodzaju kremów, balsamów, odżywek do włosów, a także maseczek do twarzy i kosmetyków dla zwierząt. Ten polisacharyd pochodzący z glonów silnie nawilża, regeneruje, zmiękcza i oczyszcza skórę. Działa również ujędrniająco i w efekcie poprawia kondycję skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *