Kudzu, a właściwie korzeń kudzu (kudzu root) to kolejna roślina wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej, które zyskuje popularność współcześnie. Jakie właściwości ma korzeń kudzu? W jakich dolegliwościach jest stosowany? Gdzie kupić kudzu? Sprawdź, co warto wiedzieć o kudzu root!
Spis treści
Co to jest kudzu?
Kudzu, czyli opornik łatkowaty, ołownik łatkowaty (Pueraria montana) to roślina z rodziny bobowatych. Pochodzi z Azji — Chin, Japonii i Korei. W naturalnym środowisku rośnie jako pnącze lub krzew. Roślina ta jest używana w tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej, a korzeń kudzu jest używany do przygotowywania lekarstw na różne dolegliwości.
W Europie i USA stała się popularna jako roślina ozdobna, jednak w południowych stanach USA, w wyniku swojego szybkiego rozrostu i dużej ekspansywności, jest uważana za chwast i gatunek inwazyjny.
Jakie właściwości ma korzeń kudzu?
Korzeń kudzu, zwany także kuzu, jest składnikiem leczniczym w tradycyjnej medycyny chińskiej i japońskiej. Stosowany jest między innymi w takich przypadkach jak:
- Regulacja poziomu cukru we krwi, co jest korzystne dla osób z cukrzycą.
- Leczenie bólu, w tym bólu głowy, bólu stawów i bólu mięśni.
- Leczenie alkoholizmu. Korzeń kudzu jest uważany za skuteczny w leczeniu alkoholizmu, ponieważ może pomóc w zmniejszeniu ilości alkoholu przyjmowanego przez osoby uzależnione. Efekt w leczeniu alkoholizmu przypisuje się daidzinie i daidzeinie zawartych w roślinie.
- Leczenie chorób serca, takich jak nadciśnienie i ateroskleroza.
- Leczenie chorób skóry, w tym trądziku i egzemy.
Należy jednak pamiętać, że nie ma pełnych badań na temat właściwości zdrowotnych korzenia kudzu i potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić jego właściwości lecznicze.
Gdzie można kupić kudzu root?
Korzeń kudzu (świeży) jest dostępny w niektórych sklepach z produktami naturalnymi oraz w sklepach specjalizujących się w produktach związanych z tradycyjną medycyną azjatycką. Można go też znaleźć w sklepach internetowych.
Kudzu jest także dostępny jako suplement diety w postaci kapsułek, tabletek lub proszku. Takie preparaty możemy kupić w sklepach z suplementami diety, aptekach oraz w internecie.
Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość produktu i pochodzenie. Jeśli masz wątpliwości co do jego jakości, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie medycyny tradycyjnej.