Kwitnące storczyki falenopsis

Jak cytrusy wpływają na storczyki? Pomagają, czy wręcz przeciwnie?

Czy owoce, które trzymamy w pobliżu, mogą wpływać na rośliny doniczkowe, w tym na storczyki? Okazuje się, że tak! Jaki jest wpływ cytrusów — pomarańczy, grejpfrutów i mandarynek trzymanych tuż obok orchidei na te epifity? Sprawdź, czy cytrusy pomagają, czy szkodzą tym egzotycznym pięknościom!

Czy można trzymać cytrusy w pobliżu storczyków?

Cytrusy, w tym pomarańcze, grejpfruty, mandarynki i cytryny, nie powinny być przechowywane w pobliżu storczyków, ponieważ wydzielają etylen. Związek ten negatywnie wpływa na pąki storczyków i powoduje ich zamieranie, a w konsekwencji opadanie. Dlatego storczyki w towarzystwie cytrusów po prostu nie kwitną! Podobnie na pąki orchidei mogą oddziaływać też jabłka lub gruszki.

Jak jeszcze cytrusy oddziaływają na orchidee?

Owoce cytrusowe zawierają także silne kwasy, które mogą być szkodliwe dla tych roślin. Przy bezpośrednim kontakcie kwasy zawarte w pomarańczach, cytrynach i grejpfrutach mogą powodować podrażnienie i uszkodzenie liści storczyków, co może prowadzić do ich zamierania i osłabienia rośliny.

Czy cytrusy wpływają na kwitnienie storczyków?
Czy cytrusy wpływają na kwitnienie storczyków? / Fot. Canva.com

Sprawdź, jak nawozić storczyki, aby pięknie kwitły

Czy sok z cytryny może być używany jako nawóz do storczyków?

Okazuje się jednak, że kilka kropel soku z cytryny dodanych do miękkiej wody do podlewania tych roślin, może korzystnie wpłynąć na kondycję orchidei. Sok obniży pH wody, a storczyki uwielbiają taki odczyn podłoża. Jednak do dokarmiania orchidei najlepiej jest używać nawozów specjalnie przygotowanych dla storczyków, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *