Oncidium. Jan nawozić storczyki, aby pięknie kwitły?

Jak nawozić storczyki, aby pięknie kwitły? Zasilanie orchidei krok po kroku

Wbrew powszechnym opiniom, pielęgnacja storczyków w domu nie jest bardzo trudna, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Aktualnie storczyki są bardzo łatwo dostępne w sprzedaży i możemy wybierać spośród wielu gatunków i hybryd. Jednak, aby te piękne rośliny cieszyły nasze oczy swoimi kwiatami, musimy je odpowiednio zasilać. Poradzimy, jak nawozić storczyki, aby pięknie kwitły.   

Jakie wymagania pokarmowe mają storczyki?

Storczyki to rośliny, które nie mają dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze, szczególnie gdy rośną w swoim środowisku naturalnym. Jednak ponieważ doniczka stanowi dość niewielką, zamkniętą przestrzeń, należy dostarczać im nawozów. Nawożenie jest szczególnie ważne w przypadku popularnych hybryd, dostępnych w sprzedaży w prawie w każdym sklepie. Dzięki temu orchidee będą dorodnie się rozwijały oraz obficie kwitły. W warunkach naturalnych storczyki substancje odżywcze czerpią z rozkładających się powoli  organicznych szczątków roślin, dlatego wybierając nawóz, warto zwrócić uwagę na jego skład. Ale trzeba też pamiętać, że warunki w naszych domach znacznie odbiegają od wilgotnych lasów Azji Południowo-Wschodniej.

Storczyki z rodzaju cypripedium, czyli obuwiki
Storczyki z rodzaju cypripedium, czyli obuwiki / Fot. Canva.com

Jaki nawóz do storczyków? Organiczny, czy nieorganiczny?

Nawozy organiczne i nieorganiczne oddziałują na storczyki w podobny sposób. Mniej kłopotów sprawi stosowanie nawozów nieorganicznych, rozpuszczalnych w wodzie, gdyż ich aktywne składniki zostaną przez rośliny przyswojone natychmiast. Dostępne są także nawozy do rozpylania na liście, dzięki czemu unikamy ryzyka poparzenia korzeni silnie skoncentrowaną dawką soli mineralnych. Jest to szczególnie wskazane w sytuacji, gdy korzenie są słabe lub chore. Nie ryzykujemy wówczas, że przeciążymy podłoże. 

Nawozy organiczne wymagają stałej aktywności biologicznej podłoża, rozkładają się bardzo powoli i są wchłaniane przez długi czas. Wybierając ten sposób nawożenia, musimy doskonale znać etapy rozwoju storczyków. 

Dlatego najlepiej wybrać odżywki przeznaczone specjalnie dla orchidei. W centrach ogrodniczych i sklepach internetowych możemy zaopatrzyć się w nawozy przeznaczone wyłącznie do storczyków. Nawożąc storczyki, musimy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń podanych na opakowaniu. 

Przy zasilaniu storczyków możemy także korzystać z uniwersalnych nawozów dla roślin kwiatowych, zmniejszając zalecane dawki o 3 do 10 razy, by nie poparzyć korzeni.

Kwitnące falenopsis, czyli ćmówki
Kwitnące falenopsis, czyli ćmówki / Fot. Canva.com

Kiedy i jak nawozić zasilamy storczyki?

Częstotliwość nawożenia storczyków zależy od wielkości rośliny, jej wieku i tempa wzrostu, a przerwy w zasilaniu powinny być różne dla różnych gatunków. Jednak dla większości popularnych domowych orchidei obowiązują ogólne zasady nawożenia

  • od maja do końca sierpnia zasilamy co 5 dni albo przy co trzecim podlewaniu;
  • od lutego do kwietnia zasilamy raz w tygodniu;
  • w listopadzie, grudniu i styczniu nie nawozimy wcale (okres spoczynku).

Sprawdź, jak dbać o fiołki afrykańskie w domu

Zasilanie storczyków krok po kroku. Pięć reguł nawożenia orchidei:

  1. Nawozimy częściej mniej skoncentrowanymi nawozami niż rzadziej — bardziej skoncentrowanym środkiem.
  2. Nawozy stosujemy wyłącznie w fazie wzrostu rośliny, nie podczas spoczynku.
  3. Nigdy nie stosujemy nawozu na suche podłoże
  4. Zasilamy wyłącznie dobrze ukorzenione i zdrowe okazy.
  5. Nigdy nie nawozimy storczyków tuż po przesadzeniu.
Kwitnący storczyk z rodzaju dendrobium
Kwitnący storczyk z rodzaju dendrobium / Fot. Canva.com

Jak widać, nawożenie storczyków nie jest specjalnie skomplikowane, dlatego warto mieć te piękne rośliny w swoim mieszkaniu. Do zakupu storczyków zachęcają także ceny, które nie są już tak wygórowane jak niegdyś. Zachęcamy, aby spróbować swoich sił i stworzyć własną kolekcję orchidei w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *