Migdały warto mieć w zasięgu ręki! Są pyszną i zdrową przekąską, a dodatkowo stanowią dodatek lub podstawowy składnik wielu dań — słodkich i wytrawnych. Doskonale nadają się również do produkcji mleka roślinnego. Przeważnie w kuchni wykorzystujemy migdały bez skórki, czyli blanszowane. Sprawdź, jak obrać migdały ze skórki, czyli jak ściągnąć brązową skórkę.
Spis treści
Blanszowanie migdałów, czyli jak obrać migdały
Migdały to składnik wielu przepisów — tradycyjnych wypieków, sałatek i dan na ciepło. Najczęściej wykorzystujemy do nich migdały bez skórki. Oczywiście w sprzedaży dostępne są migdały już obrane, ale czy warto za nie przepłacać. Migdały możemy obrać z brązowej skórki bez najmniejszego problemu w zaledwie 15 minut lub… 12 godzin. Jak ściągnąć skórkę z migdałów? Wystarczy je zblanszować! Są dwa sposoby na blanszowanie migdałów — na ciepło i na zimno.
Obieranie migdałów ze skórki na ciepło
Najpopularniejszą metodą obierania migdałów jest blanszowanie na ciepło. Niestety w czasie parzenia we wrzątku migdały tracą część wartości odżywczych.
Jak blanszować migdały na ciepło?
Migdały wsypujemy do kubka lub miseczki, zalewamy je wrzącą wodą i pozostawiamy na 10 do 15 minut. Migdały odcedzamy na sitku i przelewamy zimną wodą. Po tym czasie skorka powinna być pomarszczona i łatwo odchodzić od migdała. Po ściśnięciu w palcach węższej strony migdał sam wyskakuje z łupiny.
Można także wrzucić migdały do rondla z wrzącą wodą i gotować je przez minutę. Następnie odcedzamy migdały na sitku, chłodzimy strumieniem zimniej wody i wyłuskujemy je ze skórki.
Jak obrać migdały ze skórki na zimno
Obieranie migdałów na zimno zajmuje więcej czasu, ale w tym procesie migdały nie tracą swoich właściwości odżywczych. Aby obrać migdały bez wykorzystania wrzątku, zalewamy je zimną wodą i pozostawiamy na ok. 12 godzin (najlepiej na całą noc). Następnie zmieniamy wodę i moczymy migdały kolejne 12 godzin. Namoczone migdały obieramy za pomocą nożyka, jednak skórki nie schodzą tak łatwo jak w przypadku obierania na ciepło.