Śliwki suszące się w piekarniku

Jak suszyć śliwki w piekarniku. Domowy sposób na suszenie śliwek

Suszone śliwki to składnik wielu dań polskiej kuchni, ale często spotykane są też w egzotycznych potrawach. W Polsce często używane są śliwki wędzone, jednak do deserów, wypieków, ale także mięs i ryb wykorzystywane są często słodkie śliwki suszone (bez wędzenia). Oto przepis, jak suszyć śliwki w domu i cieszyć się smakiem i aromatem tych pysznych owoców w zimowych miesiącach.

Dlaczego warto jeść suszone śliwki

Suszenie śliwek na kratce w piekarniku

Suszenie śliwek jest naprawdę proste, podstawą udanego procesu są doskonałe śliwki. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian tego pysznego owocu, jednak podobnie jak w przypadku powideł, do suszenia najlepsze są tradycyjne śliwki węgierki! Na zimowe zapasy warto kupić na lokalnym targu lub bezpośrednio od sadownika. Ważne, żeby suszyć zdrowe, bardzo dojrzałe owoce najlepiej takie, które same opadły z drzew.

Jak suszyć śliwki domowym sposobem

Owoce przeznaczone do suszenia trzeba opłukać, oczyścić z ogonków. Aby zmiękczyć i uelastycznić skórkę śliwki blanszujemy ok. 1 minuty w bardzo gorącej, ale nie wrzącej wodzie. Odcedzone śliwki suszymy na sicie i na ręczniku papierowym. Gdy są już całkiem suche przecinamy je na pół i usuwamy pestki.

Tradycyjne powidła śliwkowe – sprawdzony sposób na domowe powidło z węgierek

Tak przygotowane owoce układany na blasze lub kratce wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika z termoobiegiem rozgrzanego do 50 st. C. Gdy nie dysponujemy termoobiegiem temperatura powinna być o 10 stopni wyższa. Śliwki najlepiej suszyć etapami po 3-4 godz. Po tym czasie owoce wyjmujemy z piekarnika, studzimy, przekładamy i ponownie wkładamy do suszenia. Taki cykl trzeba powtórzyć ok. 5 – 6 razy. Po koniec suszenie temperaturę można podnieść do ok. 70 stopni.

Śliwki są gotowe gdy są miękkie, słodko-kwaśne i mają lśniącą, czarną skórkę.

Zamiast piekarnika do suszenia śliwek możemy wykorzystać elektryczną suszarkę do warzyw, w której owoce wysuszą się szybko i nie będą narażone na przypalenie.

Przepis na suszenie śliwek znaleziono w Google dzięki hasłom:

  • suszone śliwki w piekarniku
  • suszyć śliwki w domu
  • domowy sposób suszenia śliwek
  • jak suszyć węgierki
  • domowe śliwki suszone

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *