Pokrojone grzyby przygotowane do suszenia

Jak suszyć grzyby – w piekarniku, na słońcu, w suszarce. Sposoby na suszenie grzybów w domu

Suszenie grzybów to jeden z najstarszych i najlepszych sposobów konserwowania tych wspaniałych darów lasu. Do suszenia nadają się przede wszystkim prawdziwki, podgrzybki i kozaki – po wysuszeniu mają wspaniały aromat i z pewnością nie może ich zabraknąć na wigilijnym stole. Sprawdź, jak suszyć grzyby w domu, aby zachować ich wyjątkowy smak i zapach!

Jakie grzyby są najlepsze do suszenia?

Borowiki w koszyku - grzyby idealne do suszenia
Prawdziwki – grzyby idealne do suszenia

Do suszenia najlepiej nadają się twarde, suche grzyby o zwartej strukturze, które pozbawione są śluzu na kapeluszach. Jakie grzyby można suszyć? Idealnie sprawdzą się jadalne odmiany borowikowatych – czyli borowiki (prawdziwki), podgrzybki i koźlarze. Uwaga! Nie wszystkie borowiki są jadalne! Dlatego zawsze sprawdzamy, czy grzyb przeznaczony do suszenia nie jest trujący.

Grzyby muszą być świeże, pozbawione robaków (larw owadów) oraz oznak pleśni lub gnicia. Można natomiast suszyć grzyby, które są nadjedzone przez ślimaki.

Kruche grzyby takie jak kurki i rydze oraz mokre (np. maślaki) lepiej przeznaczyć do marynowania z zalewie octowej.

Jak przygotować grzyby do suszenia

Grzyby przeznaczone do suszenia trzeba dokładnie oczyścić „na sucho” z ziemi, igliwia i liści – najlepiej za pomocą miękkiej szmatki lub delikatnej szczoteczki. Nie wolno myć ich w wodzie! Tak przygotowane grzyby kroimy – kapelusze w paski ok. centymetrowej szerokości, nóżki przekrawamy wzdłuż. Małe kapelusze i nóżki można pozostawić w całości.

Jak suszyć grzyby leśne w domu?

Suszenie grzybów na słońcu

Najlepszą metodą suszenia grzybów, jest rozkładanie grzybów na słońcu. Pokrojone grzyby układamy na tackach wyłożonych papierem lub na drewniany deskach i wystawiamy na słońce w przewiewnym miejscu. Co kilka godzin odwracamy grzyby. Niestety sposób ten jest czasochłonny i przede wszystkim uzależniony od pogody.

Jak suszyć grzyby na nitce

Na świeżym powietrzu można suszyć także grzyby nawleczone na grubą nić i rozwieszone w przewiewnym miejscu (na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu). Na grubą igłę nawlekamy wytrzymałą nić bawełnianą na przykład kordonek. Kowałki grzybów przebijamy w środku igłą i nawlekamy na nitkę. Dzięki temu powstaje charakterystyczny “sznurek” z grzybami. Po wysuszeniu grzyby można zdjąć z nitki lub pozostawić je w wianuszku.

Jak suszyć grzyby w piekarniku z termoobiegiem

Jak suszyć grzyby w piekarniku w termoobiegiem
Jak suszyć grzyby w piekarniku w termoobiegiem

Jednak nie zawsze mamy na to czas, a także nie zawsze sprzyja nam pogoda. Dlatego z powodzeniem do suszenia grzybów można wykorzystać piekarnik! Sprawdź, jak łatwo suszyć grzyby w piekarniku z termoobiegiem!

Pokrojone grzyby powinny być podobnej wielkości. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby? Blachę z grzybami wkładamy do piernika nagrzanego do 50 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Suszymy ok. 45-60 min. Wyjmujemy blachę, odwracamy grzyby i proces powtarzamy. Robimy tak, aż grzyby będą zupełnie suche – można kruszyć je w palcach.

Suszenie grzybów w piekarniku – bez termoobiegu

Jeżeli nasz piekarnik nie ma termoobiegu wystarczy podnieść temperaturę do ok. 60 – 70 stopni Celsjusza i suszyć tak samo jak w piekarniku z termoobiegiem.

Jak suszyć grzyby w suszarce do warzyw

Suszarka elektryczna do warzyw, grzybów i owoców pozwala na łatwe usunięcie wilgoci z produktów. Pokrojone grzyby układamy na sitach suszarki, włączamy urządzenie i co kilka godzin odwracamy grzyby. Czas suszenia wynosi zwykle ok. 6 godz.

Jak przechowywać suszone grzyby

Gotowe jesienne skarby przechowujemy w szczelnie zamkniętych szklanych słojach, naczyniach ceramicznych lub puszkach.

Suszone grzyby w słoju
Suszone grzyby najlepiej przechowywać w słojach lub szczelnych puszkach

Zobacz także: Jak mrozić grzyby leśneJak marynować grzyby, Domowa sól grzybowa, Rydze z patelni, Marynowane maślaki

Ten artykuł znaleziono w Google m.in. przez pytania:

  • suszenie grzybów w piekarniku
  • jak ususzyć grzyby
  • suszone grzyby jak zrobić
  • jakie grzyby można suszyć
  • suszenie grzybów w piekarniku z termoobiegiem
  • suszenie grzybów w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem
  • w jakiej temperaturze suszyć grzyby w piekarniku
  • jak wysuszyć grzyby w piekarniku
  • grzyby piekarnik z termoobiegiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *