Jak się ubierać, żeby zabezpieczyć się przed mrozem i zimnem

Zima to czas, kiedy nasz organizm narażony jest na niebezpieczeństwo wychłodzenia. Trzeba pamiętać, że niskie temperatury są niebezpieczne i to nie tylko dla osób starszych i małych dzieci. Doradzimy, jak w prosty sposób zabezpieczyć się przed mrozem i poradzić sobie z niskimi temperaturami.

Jak się ubrać, żeby zabezpieczyć się przed mrozem i zimnem

Jak zabezpieczyć się przed mrozem i odczuciem zimna

Ubieraj się na tak zwaną cebulkę

Jak się okazuje w zimnie warto zakładać więcej warstw cieńszych ubrań. Dzięki temu, kiedy zrobi nam się gorąco, można szybko ściągnąć jedną z nich. Dodatkowo, dzięki kilku warstwom odzieży między naszymi ubraniami wytworzy się dodatkowa warstwa powietrza, która zatrzyma ciepło naszego ciała.

Zakładaj luźne ubrania

O wiele lepiej “grzeją” luźne ubrania, niż te bardzo dopasowane. Ubranie bardzo obcisłe uniemożliwia powstanie termoizolacyjnej warstwy powietrza, a dodatkowo rozciągnięty materiał gorzej chroni przed zimnem. Ciasne ubranie może utrudniać przepływ krwi, co może powodować uczucie zimna w różnych częściach ciała. Tak samo warto ubrać szersze buty!

Suche chroni

Trzeba pamiętać o tym, że kiedy spada temperatura, powinniśmy unikać kontaktu ze wszystkimi ubraniami oraz butami, które mogą być mokre. Jeżeli jakieś ubranie będzie wilgotne – trzeba go jak najszybciej wysuszyć, lub po prostu zmienić. Noszenie mokrego ubrania będzie doprowadzać do szybkiego wychłodzenia.

Unikanie przegrzania

To ważne, aby nie ubierać się zbyt grubo, gdy jesteśmy aktywni na zewnątrz. Podczas wysiłku nasze mięśnie wytwarzają dużo ciepła, które nie ma gdzie się ulotnić, bo chroni nas ubranie. Temperatura rośnie, a organizm uruchamia naturalną reakcję – zaczyna się pocić. Jeżeli nasze ubrania zaczną być mokre, wtedy bardzo szybko może dojść do wychłodzenia organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *