Większości z nas myśląc o Wigilii, czuje zapach suszonych grzybów i barszczu z uszkami. Jednak wigilijne grzyby to nie tylko nadzienie do uszek. Tradycyjnych wigilijnych dań z grzybami jest znacznie więcej! Zupa grzybowa, śledzie po wileńsku, kotleciki. Poznajcie tradycyjne dania z grzybów!
Spis treści
Dania z grzybami na Wigilię. Co symbolizują grzyby na wigilijnym stole?
Wszystkie potrawy na wigilijnym stole mają swoje znaczenia, a dokładniej składniki, z których zostały przygotowane. Ryby oznaczają obfitość, kapusta to dostatek, mak i groch to nadzieja na odrodzenie, a grzyby symbolizują zdrowie. Natomiast orzechy i bakalie wróżą urodzaj i miłość, zaś chleb i kluski – sytość.
Poznaj wigilijne potrawy z grzybów
Na Wigilię przygotowujemy wiele dań z grzybami od zup, przez ryby i kotleciki, po farsze do pierogów i uszek. Podstawą tych wszystkich tradycyjnych pyszności są suszone grzyby.
Sprawdź: Jak suszyć grzyby – w piekarniku, na słońcu, w suszarce
Zupa grzybowa z łazankami
Zupa grzybowa z łazankami lub kluseczkami to w wielu domach, druga po barszczu z uszkami, najważniejsza zupa na wigilijnym stole. Jej przygotowanie jest naprawdę proste. Do zrobienia wigilijnej zupy grzybowej potrzebujemy suszone grzyby, włoszczyznę (bez kapusty), słodką śmietankę i dodatki w postaci łazanek lub kluseczek. Grzyby płuczemy, moczymy i gotujemy w wodzie, w której się moczyły ok. 20 do 30 minut. Zostawiamy wywar! To on jest podstawą zupy. W drugim garnku gotujemy wywar warzywny. Wywar grzybowy łączymy z wywarem z włoszczyzny. Do zupy dodajemy ugotowane, pokrojone grzyby i śmietankę. Wszystko doprawiamy solą i pieprzem. Przed podaniem dodajemy łazanki lub kluseczki.
Barszcz grzybowy
Barszcz grzybowy to zupa, która jest tradycyjną wigilijną potrawą z Podkarpacia. Do jej przygotowania potrzebny jest wywar grzybowy, wywar warzywny oraz kiszony żur. Do tego przyprawy – majeranek, sól, pieprz, czosnek i śmietana. Wywar warzywny mieszamy z wywarem grzybowym i żurem i wszystko zagotowujemy. Dodajemy pokrojone grzyby i gotujemy jeszcze ok. 15 minut. Doprawiamy śmietaną z odrobiną mąki oraz przyprawami.
Sprawdź: Jak zrobić wywar grzybowy
Uszka z grzybami do barszczu
Przygotowanie uszek zaczynamy od zrobienia farszu grzybowego. Następnie robimy ciasto jak na pierogi – z mąki, ciepłej wody i odrobiny soli. Ciasto cienko rozwałkowujemy, kroimy na niewielkie kwadraty, na które nakładamy farsz grzybowy. Kwadraty sklejamy w trójkąty, a następnie łączymy końce. Uszka gotujemy w osolonej wodzie i podajemy do wigilijnego barszczu czerwonego.
Wigilijna kapusta z grzybami
Kapusta z grzybami to tradycyjne danie na wigilijnym stole. Najczęściej podawana jest jako dodatek do smażonego karpia lub kotletów grzybowych. Do przygotowania kapusty z grzybami potrzebujemy ugotowane suszone grzyby, wywar grzybowy, cebulę oraz kiszoną kapustę. Kapustę kroimy, obgotowujemy, a następnie podsmażamy z cebulką. Dodajemy pokrojone grzyby i wszystko dusimy z dodatkiem wywaru grzybowego. Doprawiamy solą i pieprzem. Na koniec kapustę możemy zagęścić zasmażką lub startym surowym ziemniakiem.
Grzybówki wileńskie, grzybowiki (drożdżowe pierożki z grzybami)
Grzybówki to pierożki drożdżowe z farszem grzybowym, podawane w czasie Wigilii na Kresach Litewskich. Przygotowujemy ciasto drożdżowe z mąki pszennej, mleka, wody, drożdży i soli. Następnie robimy farsz grzybowy z ugotowanych suszonych grzybów, które podsmażamy na maśle z cebulą i doprawiamy solą i pieprzem. Z ciasta wycinamy kółka jak na pierogi, nakładamy farsz i zlepiamy. Pierożki smażymy na głębokim tłuszczu.
Sprawdź: Jak zrobić farsz grzybowy
Kotleciki z suszonych grzybów
Kotlety z suszonych grzybów to kolejna tradycyjna potrawa wigilijna. Do jej przygotowania potrzebujemy ugotowane i zmielone suszone grzyby, namoczoną bułkę pszenną, jajko, cebulkę podsmażoną na maśle i bułkę tartą do panierowania. Z grzybów, rozdrobnionej bułki, cebulki i jajka przygotowujemy dość gęstą masę, z której formujemy kotlety. Następnie panierujemy je w bułce tartej i tuż przed podaniem smażymy na maśle.
Sprawdź: Jak zrobić domową bułkę tartą
Śledzie po wileńsku z suszonymi grzybami
Śledzie po wileńsku to wyjątkowo smaczna wigilijna przystawka. Do jej przygotowania potrzebujemy solonych śledzi, ugotowanych suszonych grzybów, przecieru lub koncentratu pomidorowego, kilku szprotek, cebuli i kiszonych ogórków. Drobno posiekane grzyby podsmażamy z cebulką, pomidorami i szprotkami. Wymoczone śledzie kroimy w dzwonka. W naczyniu układamy warstwami śledzie i grzyby z pomidorami. Zostawiamy w chłodzi na kilka dni. Przed podaniem danie posypujemy drobno pokrojonymi kiszonymi ogórkami.
Panierowane kapelusze
Do tej potrawy potrzebujemy ususzone całe kapelusze prawdziwków. Grzyby zalewamy mlekiem i pozostawiamy na min. 12 godz. Następnie gotujemy je w tym mleku z dodatkiem wody i soli. Wystudzone i odsączone grzyby panierujemy w mące, jajku i bułce tartej. Tuż przed podaniem smażymy na maśle.