Uśmiech kobiety pokazującej białe zęby

Licówki czy wybielanie zębów – co wybrać?

Idealny uśmiech? Zęby muszą być zdrowe, równe, lśniące i – oczywiście – śnieżnobiałe. Gdy natura nie obdarzyła Cię hollywoodzkim uśmiechem, z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna. Sprawdź jej możliwości.

Zazdrościsz gwiazdom idealnych uśmiechów? Zastanawiasz się, dlaczego wszystkie celebrytki mają tak białe zęby? Zdradzimy Ci pewien sekret: to efekt pracy dobrego stomatologa. Idealnie równe i bardzo białe zęby… niemal nie występują w naturze. Ich kolor zmienia się też wraz z wiekiem, dlatego trudno o utrzymanie tego stanu przez cale życie. Na szczęście, możliwości stomatologii estetycznej są dziś ogromne! W gabinecie dentystycznym zadbasz nie tylko o zdrowie swoich zębów, ale też o ich wygląd. Najczęściej stosowane zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej to wybielanie zębów oraz zakładanie licówek.

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów to najlepszy sposób, by w krótkim czasie rozjaśnić kolor szkliwa nawet o kilkanaście odcieni! Stosowane są dwie metody wybielania: wybielanie lampą oraz wybielanie nakładkowe. W pierwszym przypadku cały zabieg odbywa się w gabinecie: na zęby nakładany jest żel rozjaśniający, którego działanie aktywowane jest specjalną lampą. W zależności od oczekiwanych efektów i wyjściowego koloru szkliwa, stosuje się kilka sesji naświetlania z rzędu. Efekty widoczne są od razu, jednak na ostateczny rezultat należy poczekać dwa tygodnie – w tym czasie niezbędne jest stosowanie tzw. białej diety, a więc unikanie jakichkolwiek ciemnych i barwiących produktów.

Wybielanie nakładkowe przebiega dwuetapowo. W gabinecie stomatolog modeluje nakładki dopasowane do zębów pacjenta i napełnia je żelem wybielającym o wysokim stężeniu. Następnie pacjent otrzymuje zestaw do kontynuacji kuracji w domu: są to nakładki oraz żel o niższym stężeniu. Całość trwa do 14 dni. W trakcie wybielania nakładkowego oraz po nim także należy stosować białą dietę.

Kiedy wybielanie zębów się nie sprawdzi?

  • Gdy zęby mają silne przebarwienia np. po lekach
  • Przy zębach nierównych, źle rozstawionych, z diastemą
  • Przy zębach o bardzo ciemnym, żółtym szkliwie
  • Przy zębach martwych – ich wybielanie jest skomplikowane i rzadko udaje się osiągnąć taki odcień, jak na pozostałych zębach
  • U osób, które nałogowo pala papierosy i piją dużo kawy – efekty wybielania będą mało trwałe

We wszystkich tych sytuacjach alternatywą gwarantującą śnieżnobiały uśmiech są licówki.

Dentysta leczący zęby pacjenta

Licówki: sposób na perfekcyjny uśmiech

Licówki są bardzo cienkimi płatkami porcelany (o grubości poniżej 1 mm), które stomatolog przykleja na naturalne zęby. W przeciwieństwie do wybielania naturalnego szkliwa, przy licówkach możesz wybrać najjaśniejszy odcień bieli, jaki tylko sobie wymarzysz! Jednak to nie koniec ich zalet: licówki pozwalają ukryć wszelkie nierówności czy różnice w rozmiarze naturalnych zębów, zasłonić diastemę. Przed ich założeniem zęby są szlifowane, następnie stomatolog nakłada tzw. licówki tymczasowe. Ich zadaniem jest ochrona oszlifowanych zębów w oczekiwaniu na właściwy zabieg. To także czas, w którym możesz sprawdzić, jak czujesz się z licówkami – jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, koniecznie poinformuj o tym lekarza!

Po założeniu licówek przed dwa tygodnie należy stosować białą dietę i jeść tylko miękkie produkty – w tym czasie są one mniej odporne na ewentualne ukruszenie czy złamanie. Późniejsza pielęgnacja licówek jest bardzo prosta: należy myć zęby miękką szczoteczką, używać nici dentystycznych a także płynu do płukania ust. Warto pamiętać, że choć porcelana jest zdecydowanie bardziej odporna na przebarwienia, niż naturalne szkliwo, to palenie dużych ilości papierosów, częste picie kawy czy czerwonego wina może po pewnym czasie pogorszyć ich wygląd.

Zastanawiasz się teraz pewnie, czy licówki mają jakiekolwiek wady? Jedną jest fakt, że to decyzja na całe życie… Ze względu na konieczność zeszlifowania szkliwa, nie można później odsłonić naturalnych zębów. Dobrze nałożone licówki utrzymują się jednak od kilkunastu do nawet trzydziestu lat.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *