Pieprz – skąd pochodzi i dlaczego tak go lubimy

Ojczyzną pieprzu są Indie, ale już w starożytności trafił na Bliski Wschód, a następnie do Grecji i Rzymu. W Europie stał się popularny dzięki Portugalczykom. Wkrótce krzewy pieprzowe zaczęto uprawiać w innych regionach świata, przyprawa znacznie staniała i stała się dostępna dla wszystkich.

Pieprz – czarny, czerwony i biały

Rodzaje i kolory pieprzu

W Polsce najbardziej znany jest tak zwany pieprz czarny. Są to niedojrzałe owoce pieprzowca, które podczas suszenia intensywnie ciemnieją, a ich skórka bardzo się marszczy. Dojrzałe owoce pieprzu mają kolor czerwony, a po usunięciu zewnętrznej powłoki uzyskuje się z nich pieprz biały. Odznacza się on silniejszym niż czarny aromatem oraz delikatniejszy smakiem.

Pieprz ma także dobry wpływ na nasz układ pokarmowy – nie tylko poprawia i zaostrza smak różnych potraw i przetworów lecz również ułatwia trawienie, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych.

Pieprzu można używać niemal do wszystkiego, z wyjątkiem potraw dietetycznych i słodkich. Choć szczypta pieprzu dodaje charakterystycznego ostrego smaku piernikom, a odrobina mielonego pieprzu poprawia smak napojów i koktajli oraz soków warzywnych. Pieprz w ziarnach jest niezbędnym dodatkiem do przetworów, zwłaszcza marynat z warzyw i grzybów oraz licznych zup, wywarów, galarety mięsnych i wielu innych potraw.

Zmielonego pieprzu nie należy zbyt długo przechowywać – najlepiej więc mielić go tuż przed użyciem specjalnym młynku i delektować się jego zapachem i smakiem!

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.