Ziele angielskie - ziarenka na drewnianej łyżce

Ziele angielskie, czyli allspice — co wato wiedzieć o tej przyprawie

Ziele angielskie to jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie. Czy faktycznie pochodzi z Anglii? Do czego dodawać aromatyczne kuleczki i jak je przechowywać, aby zachować ich zapach? Sprawdź, co warto wiedzieć o przyprawie allspice!

Ziele angielskie, czyli wszystkie przyprawy w jednej kuleczce

Ta niezwykle popularna przyprawa znana jest także jako pieprz z Jamajki, pieprz angielski, pieprz pachnący, piment, pieprz goździkowy, owoce amomka, nowe korzenie. Ziele angielskie to właśnie słynna przyprawa allspice, czyli przyprawa-wszystko. Nazwę tę zawdzięcza aromatowi, w którym można odnaleźć nuty wielu innych przypraw — cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków, pieprzu. Do Polski allspice przywędrowała z Wysp Brytyjskich, dlatego te pachnące kulki nazywamy właśnie zielem angielskim.  

Sprawdź, jak smakuje szafran, najdroższa przyprawa świata

Skąd pochodzi ziele angielskie?

Wbrew nazwie ziele angielskie nie ma nic wspólnego z ziołami, ani też nie pochodzi z Anglii. Te ciemne, nieco większe od pieprzu kuleczki są owocami drzewa pimentowego (Pimenta officinalis), nazywane także korzennikiem lekarskim. Drzewa pimentowe uprawiane są głównie na Antylach, w Ameryce Południowej, na Jawie i Sumatrze i dorastają do kilkunastu metrów wysokości. Owoce zbiera się, zanim dojrzeją, i szybko suszy. Tylko wtedy zachowują swój wyjątkowy aromat, który jest podobny do goździków i cynamonu oraz pikantny korzenny smak, nieustępujący ostrością pieprzowi.

Allspice - owoce korzennikiem lekarskim na gałęziach oraz suszone kuleczki ziela angielskiego
Allspice – owoce korzennikiem lekarskim na gałęziach oraz suszone kuleczki ziela angielskiego / Fot. Canva.com

Do czego dodajemy ziele angielskie?

Jak wszystkich innych przypraw o intensywnym i charakterystycznym aromacie oraz ostrym smaku, ziela angielskiego musimy używać z umiarem — dodajemy kilka ziarenek na litr płynu. Ziele angielskie dodajemy przede wszystkim do różnych potraw i przetworów z mięsa — gulaszów, ragout, pasztetów. Pasuje także do ryb, w tym do śledzi, a także niektórych zup i sosów — przede wszystkim do kultowego rosołu. Jest niezbędną przyprawą do prawie wszystkich marynat — wytrawnych i słodkich. Ale wyjątkowy aromat tej przyprawy doskonale sprawdzi się także w korzennych przyprawach do wypieków. Wytrawni cukiernicy dodają ziele angielskie (utłuczone w moździerzu) do przyprawy do piernika oraz do grzanych napitków alkoholowych — grzanego wina, piwa oraz miodu.

Jak przechowywać ziele angielskie?

Aby ziele angielskie zachowało swój aromat jak najdłużej, ziarenka przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemniczkach — najlepiej szklanych lub ceramicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *