Tymbaliki, czyli galaretka z kurczaka lub indyka

Czym są tymbaliki i skąd pochodzi ta nazwa

Każdy zapewne nie raz słyszał tajemniczą nazwę tymbaliki i zastanawiał się, jaka potrawa się za nią kryje. Okazuje się, że prawie wszyscy znamy to danie, ale nie pod tą nazwą. Sprawdź, czym są tymbaliki i dlaczego właśnie tak się nazywają.

Tymbaliki, czyli co?

Tymbaliki to staropolska przystawka, która jest chętnie serwowana przy różnych okazjach. Przygotowywana jest z gotowanego mięsa drobiowego, podanego na zimno w galarecie. Tymbaliki często zawierają także gotowane warzywa oraz jajka na twardo

Skąd pochodzi nazwa tymbaliki?

Nazwa tymbaliki pochodzi od francuskiego słowa „timbale”, czyli “kocioł”.  Słowo to oznaczało pierwotnie naczynie kuchenne o wypukłym dnie, ale znaczenie słowa „timbale” ewoluowało na przestrzeni lat.

Oryginalnie timbale były rodzajem zapiekanki i innych wypieków przygotowywanych właśnie w specjalnych foremkach w kształcie kopułek. Jednak w przypadku polskich tymbalików forma podania jest dowolna, ale tradycyjnie tymbaliki robimy w filiżankach lub małych miseczkach albo kokilkach.

Sprawdź, co to jest auszpik

Jakie mięso wybieramy na tymbaliki?

Głównym składnikiem tymbalików jest delikatne mięso drobiowe, najczęściej kurczaka lub indyka, gotowane w aromatycznym wywarze warzywnym. Ważne, aby mięso było świeże i najwyższej jakości, ponieważ to właśnie mięso nadaj smak potrawie i galarecie.

Jak przygotować tymbaliki?

Mięso z kurczaka lub indyka gotujemy do miękkości w wywarze warzywnym. Następnie rozdrobnione mięso z warzywami z wywaru (marchewka, gotowany zielony groszek) i ewentualnie cząstkami jajek na twardo umieszczamy w filiżankach lub kokilkach i zalewamy wywarem z dodatkiem żelatyny. Po ostygnięciu wywar zastyga w galaretę, tworząc wraz z mięsem efektowne danie.

Składniki potrzebne na tymbaliki - świeże mięso drobiowe i warzywa do wywaru
Składniki potrzebne na tymbaliki – świeże mięso drobiowe i warzywa do wywaru / Fot. Poradzimy24.pl, Canva.com

Kiedy podajemy tymbaliki?

Dzięki swojemu eleganckiemu wyglądowi i delikatnemu smakowi, tymbaliki doskonale sprawdzają się jako przystawka na obiady i uroczyste kolacje, szczególnie podczas świąt Wielkanocnych. Można je również przygotować z wyprzedzeniem, gdyż dobrze się mrożą.

Sprawdź, co zrobić z wywaru po golonce