Zebrane winogrona odmiany Chardonney

Poznaj najpopularniejsze odmiany winogron na wino

Wino znane jest od ponad ośmiu tysięcy lat, jest prawdopodobnie pierwszym napojem alkoholowym wytwarzanym przez człowieka. Spożywano je podczas ceremonii religijnych i zabaw ludowych. Wzmianki o winie można znaleźć na kartach świętych ksiąg, w tym Biblii. W Europie rozpowszechnili je Grecy, którzy sadzili winorośl na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Rzymianie, którzy z kolei zakładali winnice w głębi kontynentu. Jakie są najpopularniejsze odmiany winogron na wino?

Gdzie uprawia się winną latorośl?

Krzewy winne uprawia się niemal na całym świecie, ale najkorzystniejsze warunki klimatyczne do zakładania winnic istnieją wokół 40 równoleżnika szerokości geograficznej północnej i południowej. Na półkuli północnej obszar ten obejmuje tereny południowej Europy, Kalifornię i Meksyk oraz Środkową Azję (gdzie wina nie wyrabia się niemal wcale). Na półkuli południowej strefa uprawy winorośli obejmuje Australię i Nową Zelandię, RPA oraz Argentynę i Chile.

Winorośl łatwo przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych, ale to nie oznacza, że z każdych winogron można otrzymać dobre wino. Winogrona muszą odpowiednio dojrzeć. W centralnej Europie, np. w Niemczech, każdy słoneczny dzień w okresie dojrzewania owoców jest bezcenny. Dlatego też w tym kraju prawie nie uprawia się czerwonych odmian, które by dojrzeć, potrzebują więcej słońca.

Sprawdź, jak rosną ananasy

Najpopularniejsze odmiany winogron na wino

Cabernet Sauvignon to francuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona na świecie czerwona odmiana winogron, używana do produkcji najznakomitszych win czerwonych. Odmianę tę uprawia się przede wszystkim we francuskim regionie Bordeaux, zwłaszcza w okręgu l Medoc, a także w innych regionach Francji, w Europie Wschodniej oraz we Włoszech, w Kalifornii, Australii Ameryce Południowej.

Winogrona Cabernet Sauvignon wywodzą się z wcześniejszej odmiany Carmenére. Pod swoją obecną nazwą były znane już w XVIII wieku, łatwo aklimatyzują się w różnych warunkach. Owoce mają grubą skórkę i dojrzewają stosunkowo późno. Najczęściej dają wina intensywnie zabarwione, ekstraktywne, o dużej zawartości taniny i zapachu czarnych porzeczek, wiśni, zielonego pieprzu, korzeni i śliwek. Ze względu na dużą zawartość garbnika młode wina są tak ostre, że niemal nie nadają się do picia. Dopiero w czasie dłuższego dojrzewania rozwijają wspaniały i aromatyczny bukiet.

Merlot to jedna z bardziej rozpowszechnionych na świecie odmian czerwonych winogron, po Cabernet Sauvignon podstawowa odmiana uprawiana w regionie Bordeaux. Winogrona odmiany Merlot są znane od połowy XIX wieku. Dojrzewają wcześnie i dają ekstraktywne wina o intensywnej barwie, miękkie, delikatne w smaku, aromatyczne, o charakterystycznym zapachu. Wina tego typu dojrzewają bardzo szybko, przez co już po kilku miesiącach nadają się do konsumpcji.

Sprawdź, co to jest wine pairing

Chardonnay – francuska, najbardziej rozpoznawalna i upowszechniona na świecie odmiana białych winogron, uprawianych niemal we wszystkich krajach winiarskich. We Francji wino grona Chardonnay uprawia się głównie w Burgundii i Szampanii. Udają się one zarówno w chłodniejszych, jak i cieplejszych regionach. Dobrze mieszają się z innymi odmianami winogron i najlepiej ze wszystkich białych odmian nadają się do leżakowania w dębowych beczkach. Dają aromatyczne, długowieczne wina o pełnym, często złożonym, czystym smaku i delikatnym zapachu suszonych owoców, cytryn, orzechów, a po dłuższym leżakowaniu w beczkach, także korzeni.

Riesling – najszlachetniejsza niemiecka odmiana winogron, uprawiania niemal we wszystkich krajach i regionach winiarskich (Kalifornia, Chile, Australia, kraje Europy Wschodniej). Otrzymuje się z nich białe wina najwyższej jakości, wyróżniające się doskonale zharmonizowanym smakiem, aromatycznym, owocowym zapachem dużą kwasowością. W Niemczech i francuskiej Alzacji, gdzie wyrabia się najlepsze riesling, winogrona uprawia się na terenach o dobrym nasłonecznieniu, a zbiór owoców przeprowadza na przełomie października i listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *