Świetlik lekarski - zioło, które pomaga na zmęczone oczy

Świetlik lekarski — mała roślina, która ratuje zmęczone oczy

Świetlik lekarski to niepozorne ziółko, które może być zbawieniem dla zmęczonych i podrażnionych oczu. Sprawdź, jak wygląda ta roślinka, kiedy ją zbierać i jak stosować. Świetlik może naprawdę przynieść ulgę zmęczonym oczom!

Świetlik lekarski — małe ziółko o wielkich właściwościach

Świetlik lekarski, czyli świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana) to roślina jednoroczna, o małych biało-fioletowych kwiatach przypominających kształtem miniaturowe lwie paszcze. Świetlik jest półpasożytem, jego korzenie pobierają pokarm z korzeni innych roślin. Rośnie na łąkach i pastwiskach, schowany wśród traw, dlatego zbieranie go jest uciążliwe.

Które części świetlika są surowcem zielarskim?

Surowcem zielarskim są kwitnące, nadziemne części łodyg świetlika, ścinane od czerwca do września. Świetlik jest bardzo wrażliwy na wilgoć, łatwo czernieje, dlatego nie możemy zbierać go z rosą lub po deszczu. Łodygi świetlika suszymy związane gałązka przy gałązce na sznurku, w zaciemnionym i przewiewnym miejscu. Po ususzeniu kruszymy gałązki i przechowujemy w grubych papierowych torebkach. 

Sprawdź, jak suszyć czosnek niedźwiedzi? Suszenie i przechowywanie cebuli czarownic

Jakie właściwości ma ziele świetlika?

Ziele świetlika zawiera glikozydy flawonowe, zbliżone działaniem do rutyny i witaminy PP, garbniki, żywice, kumarynę, sole mineralne, szczególnie miedź i magnez oraz kwas krzemowy.

Właściwości świetlika od dawna już wykorzystuje się z dobrym skutkiem w leczeniu rozmaitych schorzeń oczu, zwłaszcza zapalenia spojówek i rogówki z ostrym łzawieniem, a także przy zmęczeniu wzroku wskutek długiego czytania lub nadwrażliwości na promienie słoneczne, promienie z ekranu telewizyjnego lub monitora komputera albo niektóre czynniki uczulające: kurz, pyły, spaliny, smog. Ponadto jego działanie ściągające i przeciwzapalne jest pomocne w leczeniu kaszlu, kataru, przy biegunkach, nadkwasocie żołądka.

Kwitnący świetlik lekarski na łące
Kwitnący świetlik lekarski na łące / Fot. Canva.com

Jak stosować świetlik?

W leczeniu schorzeń oczu stosuje się okłady i kompresy oraz przemywanie odwarem z ziela świetlika.

Kilka receptur ze świetlikiem

W przewlekłych stanach zapalnych oczu: łyżeczkę ziela zalać szklanką ciepłej wody i 3 minuty trzymać na małym ogniu. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Stosować do przemywania oczu i do okładów na powieki. Zaparzone ziele można zawinąć w gazę i przykładać na powie ki. Zdjąć, kiedy zioła wystygną.

W zapaleniu powiek: po pół łyżki ziela świetlika i kwiatów rumianku zalać szklanką gorącej wody, trzy mać pod przykryciem na małym ogniu 3 minuty, odstawić na 15 minut i przecedzić. Stosować do przemywania oczu i okładów. Można też nasączoną odwarem watę przyłożyć na powieki, przewiązać płócienną opaską na noc. Rano przemyć oczy odwarem. Zabieg powtarzać przez kilka dni.

Sprawdź, jak przygotować zioła do wykorzystania w celach leczniczych i kosmetycznych

Przy powyższych schorzeniach można też pić napar z ziela świetlika lekarskiego (po ostygnięciu, małymi porcjami przed jedzeniem): 2 łyżeczki ziela świetlika zalać dwiema szklankami wrzącej wody.