Przed przygotowaniem przetworów, paprykę musimy dokładnie wypłukać

3 pomysły na paprykę do słoików na zimę

Przełom sierpnia i września to czas, kiedy chętnie zajmujemy się przygotowaniem przetworów na zimę. Robimy dżemy, soki, konfitury i galaretki owocowe. Ale przetwory to nie tylko słodkie przysmaki. Do słoików możemy także przygotować warzywa, a nawet gotowe dania. Polecamy 3 przepisy na przetwory z papryki do słoików.

Papryka marynowana

Marynowanie papryki w zalewie octowej to jeden z najłatwiejszych sposobów przygotowania przetworów z tego warzywa. Oczyszczone z nasion i pokrojone strąki papryki układamy w słoikach, następnie zalewamy je marynatą octową i słoiki pasteryzujemy. 

Oto szczegółowy przepis na marynowaną paprykę do słoików

  • 1,5 kg papryki oczyszczamy z gniazd nasiennych oraz ogonków i kroimy na 4 lub osiem części wzdłuż. 
  • Tak przygotowaną paprykę ciasno układamy w dużych słoikach o szerokich otworach. Do każdego słoika dokładamy gałązkę kopru, ¼ łyżeczki ziaren gorczycy, 5 ziaren kolorowego pieprzu i 2 ziarna ziela angielskiego oraz ząbek czosnku.
  • Przygotowujemy marynatę octową. 5 szklanek wody mieszamy z 1 szklanką octu spirytusowego (10%), 1 szklanką cukru i 1 łyżką soli. Płyn doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok. 5 minut. 
  • Gorącą marynatą zalewamy paprykę w słoikach tak, aby zostało ok. 2 cm wolnej przestrzeni. Na wierzch dodajemy po 1 łyżce oleju rzepakowego lub słonecznikowego. Słoiki dokładnie zakręcamy. 
  • Aby zapewnić trwałość naszym przetworom, pasteryzujemy je ok. 15 minut we wrzątku i odstawiamy do góry dnem do wystudzenia.

Sprawdź, jak przygotować słoiki na przetwory

Leczo do słoików

Jeżeli chcemy zachować smaki letnich dań na zimowe miesiące, warto przygotować tradycyjne leczo do słoików. To właśnie teraz papryka i pomidory są najsmaczniejsze, dlatego smak takiego leczo będzie wyjątkowo rozgrzewający w styczniu lub lutym.

Tradycyjne leczo przygotowujemy tylko z papryki, pomidorów i cebuli. Podduszone warzywa umieszczamy w słoikach, pasteryzujemy i czekamy do zimy. 

Oto prosty przepis na węgierskie leczo do słoików

  • 2 kg papryki myjemy i oczyszczamy z gniazd nasiennych. Kroimy według uznania. 1 kg cebuli kroimy w piórka lub pół talarki. 1,5 kg świeżych pomidorów parzymy we wrzątku i obieramy ze skórki. Następnie kroimy w kostkę.
  • Wszystkie warzywa wrzucamy do dużego rondla i dusimy ok. 5 minut na rozgrzanym oleju roślinnym. W tym czasie leczo doprawiamy solą, odrobiną cukru, czarnym pieprzem i suszoną słodką papryką.
  • Gorące leczo wlewamy do wyparzonych słoików i zalewamy łyżką oleju roślinnego. Następnie leczo pasteryzujemy przez 20 minut. Słoiki odstawiamy do góry dnem do wystygnięcia. 

Leczo do słoików to idealne rozwiązanie, gdy musimy przygotować szybki obiad z niczego. 

Przed przygotowaniem przetworów, paprykę musimy dokładnie wypłukać
Przed przygotowaniem przetworów, paprykę musimy dokładnie wypłukać / Fot. Poradzimy24.pl

Sprawdź, co to jest wekowanie

Papryka kiszona

Paprykę możemy także kisić, podobnie jak ogórki. Paprykę do kiszenia przygotowujemy prawie jak do marynowania. Różnica w przygotowaniu polega na zmianie zalewy — zamiast marynatą octową paprykę zalewamy solanką. 

Polecamy przepis na kiszoną paprykę

  • 1,5 kg świeżej papryki oczyszczamy z gniazd nasiennych, kroimy w paski i ciasno układamy w litrowych słoikach. 
  • Do każdego słoika dodajemy po 2 ząbki czosnku, gałązkę kopru z kwiatami (baldachem) i kawałek świeżego chrzanu. Można dodać liść laurowy.
  • Tak przygotowaną paprykę zalewamy solanką, przygotowaną z 2 litrów gorącej wody i 2 łyżek stołowych soli kamiennej. 
  • Słoiki zakręcamy i odstawiamy do góry denkami.

Sprawdź, jak przechowywać ogórki małosolne