Jadłodzielnia to świetny sposób na dzielenie się jedzeniem i ograniczanie marnowania żywności. Idea foodsharingu jest stosunkowo nowa, ale warto poznać jej zasady i wprowadzić je w życie, chociaż minimalnym stopniu. Dzielenie się jedzeniem nie tylko zminimalizuje ilość marnowanej żywności, ale takę pomoże ludziom w najbliższej okolicy, którzy tej żywności potrzebują.
Spis treści
Czym jest jadłodzielnia?
Jadłodzielnia to miejsce, w którym ludzie dzielą się jedzeniem nieodpłatnie, działając na zasadach foodsharingu. Idea jest prosta: do jadłodzielni możemy przynieść żywność, której mamy za dużo, np. ciasto, kanapki, zupy w słoikach albo dania jednogarnkowe lub żywność pakowaną. Ważne, aby jedzenie było zdatne do spożycia. Z kolei, jeśli ktoś potrzebuje czegoś do jedzenia, może wybrać w jadłodzielni coś dla siebie z tego, co przynoszą inni. Foodsharing, czyli dzielenie się jedzeniem, to świetny sposób na dzielenie się nadwyżkami produktów spożywczych i zapobieganie marnowaniu żywności.
Jadłodzielnie to nie tylko sposób na darmowe jedzenie czy pozbycie się nadwyżek, ale też działanie na rzecz ekologii. Dzięki nim jedzenie trafia do osób z naszego bliskiego otoczenia, które je wykorzystają, a nie ląduje w śmietniku. Takie działanie zgodne jest z zasadami filozofii zero waste, według której powinniśmy dążyć do maksymalnego ograniczenia odpadów.
Co można oddać do jadłodzielni?
Jadłodzielnie często działają jako spiżarnie czy lodówki społeczne. Do jadłodzielni możemy przynieść różnego rodzaju jedzenie, byleby było ono świeże, odpowiednio zapakowane i przechowywane oraz przede wszystkim nadawało się do spożycia. Oto kilka dobrych pomysłów na to, co możesz zanieść do jadłodzielni:
- Fabrycznie zapakowane jedzenie i produkty spożywcze: Niewielkie przekąski, jogurty, owoce w plastikowych opakowaniach, puszki z jedzeniem, makarony, ryż i kasze, a także słodycze, a także przetwory (domowe lub sklepowe).
- Domowe wypieki: Ciasta, ciasteczka czy chleb własnego wypieku z pewnością znajdą amatorów, o ile są odpowiednio zabezpieczone przed zepsuciem. Takie produkty najlepiej zapakować w szczelny pojemnik lub zabezpieczyć folią spożywczą.
- Gotowe kanapki i sałatki: Kanapki z trwałych produktów, takich jak pieczywo tostowe, szynka czy ser żółty, sprawdzą się lepiej niż kanapki z majonezem czy pastami kanapkowymi. Sałatki w szczelnych pudełeczkach również mogą być dobrym pomysłem, o ile są świeże i nie zawierają łatwo psujących się składników.
- Owoce i warzywa: Jabłka, gruszki, marchewki, papryka czy banany to świetny wybór do jadłodzielni. Ważne, żeby owoce były dobrej jakości i nie były nadpsute ani uszkodzone.
- Nabiał: Jogurty, kefiry lub maślanka w kubeczkach albo butelkach, czy sery w pojemniczkach lub w kawałkach to doskonałe produkty do jadłodzielni, które mają dużo walorów odżywczych. Musimy jednak pamiętać, że nabiał musi być przechowywany w odpowiedniej temperaturze.
Przynosząc jedzenie do jadłodzielni warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Termin ważności: Zawsze sprawdzamy datę przydatności do spożycia i oddajemy tylko jedzenie, które jest nadal świeże.
- Bezpieczeństwo: Nie dzielimy się jedzeniem, które było już wcześniej otwarte lub źle przechowywane.
- Ilości: Przynosimy jednorazowo ilość jedzenia, która będzie łatwa do zabrania innym osobom korzystającym z jadłodzielni.
- Zasady działania konkretnej jadłodzielni: Mogą się one nieznacznie różnić, dlatego warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi przy samej jadłodzielni.
Gdzie szukać jadłodzielni?
Jadłodzielnie to inicjatywy lokalne, które służą mieszkańcom najbliższej okolicy. Oto kilka sposobów, by znaleźć jadłodzielnię w pobliżu – aby oddać jedzenie lub z niego skorzystać. Przede wszystkim warto sprawdzić strony internetowe organizacji zajmujących się foodsharingiem. Jest to doskonałe źródło informacji o jadłodzielniach. Np. Foodsharing Polska posiada mapę jadłodzielni na swojej stronie internetowej. Podobne mapy można znaleźć na stronach organizacji działających lokalnie, zajmujących się ograniczaniem marnowania żywności, a także w internetowych serwisach ekologicznych propagujacych idee zero waste.
Kolejne świetne źródło to media społecznościowe. Tu warto odwiedzić grupy zrzeszające zwolenników ograniczania odpadów, ktorzy często wymieniają się informacjami o lokalnych jadłodzielniach, dzieląc się wskazówkami i dobrymi praktykami. Warto również poszukać profili jadłodzielni na Facebooku, gdzie zamieszczają aktualności, zdjęcia produktów i przepisy na wykorzystanie zostawionych tam artykułów spożywczych.
Mapy Google to popularne narzędzie do wyszukiwania miejsc i punktów usługowych. Użytkownicy Map Google często oznaczają jadłodzielnie, dzięki czemu można je łatwo znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę frazę “jadłodzielnia” i sprawdzając wyniki w swojej okolicy. Natomiast jeżeli szukamy jadłodzielni w konkretnym mieście, w wyszukiwarce wystarczy wpisać hasło “jadłodzielnia + nazwa miasta” – na przykład “jadłodzielnia Kraków”. W wynikach wyszukiwania powinny pojawić się strony internetowe krakowskich jadłodzielni lub artykuły na ich temat.