Warzywa, to częsta pozostałość po gotowaniu naszej ukochanej zupy, czyli rosołu. Ugotowane marchewka, pietruszka i seler, które usuwamy z wywaru, często lądują w koszu na śmieci, a przecież nie musi tak być. Warzywa z rosołu to pyszny składni, z którego możemy przygotować nowe dania. Poradzimy, jak wykorzystać gotowane warzywa.
Spis treści
Co zrobić z warzywami z rosołu?
Rosół to ukochana zupa Polaków, która bardzo często gości na naszych stołach. Do jego przygotowania używamy mięsa oraz świeżych warzyw — marchewki, pietruszki, selera, opiekanej cebuli i pora. Poza marchewką tych warzywa najczęściej nie podajemy z zupą. Co zatem zrobić z warzywami po ugotowaniu rosołu?
Gotowane warzywa to skarbnica witamin i minerałów. Warto je wykorzystać w kuchni, aby nie wyrzucać cennych składników odżywczych. Warzywa z rosołu są szczególnie smaczne, ponieważ mają smak wzbogacony wywarem mięsnym i przyprawami. Dlatego absolutnie nie powinniśmy ich wyrzucać. Wykorzystując gotowane warzywa w kuchni, możemy wyczarować pyszne i zdrowe dania.
Sprawdź, jak wykorzystać wywar z golonki
Jak wykorzystać gotowane warzywa?
Gotowane warzywa (z rosołu lub wywaru warzywnego) mogą być używane na wiele sposobów. Można je dodać do sałatek, zup, past, jako dodatek do mięsa lub ryb, albo jako samodzielne danie. Mogą być także mrożone i używane w przyszłości do szybkiego przygotowania posiłku. Gotowane warzywa także są doskonałym składnikiem do przygotowania wegetariańskich lub wegańskich dań.
Jeśli gotowane warzywa są zbyt miękkie, można je pokroić w drobną kostkę lub zmiksować na gładką masę. Aby miały bardziej wyrazisty smak, można je doprawić solą, pieprzem, ziołami lub przyprawami.
Trzeba jednak pamiętać, że gotowane warzywa należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 dni. Można je też zamrozić, aby dłużej zachowały świeżość.
Sprawdź, co zrobić z ziemniaków z obiadu?
Pomysły na wykorzystanie gotowanych warzyw z rosołu
Warzywa z rosołu mogą być użyte na wiele sposobów, oto kilka propozycji:
Sałatka jarzynowa
Sałatka jarzynowa to klasyczne danie, które zawsze się sprawdza. Warzywa z rosołu doskonale nadają się do sałatki, ponieważ są już ugotowane i mają delikatny smak. Można je pokroić w kostkę, słupki lub plasterki i dodać do sałatki z dowolnymi dodatkami, np. z pomidorami, ogórkiem, jajkiem, szynką, serem lub orzechami. Do sałatki możemy dodać też śledzie i zrobić sałatkę śledziową.
Kotleciki, pulpety, klopsiki
Kotleciki lub pulpety z warzyw to pyszna i zdrowa alternatywa dla tradycyjnych kotletów mięsnych. Warzywa z rosołu można zmiksować lub zmielić na gładką masę, dodać do niej jajko, bułkę tartą lub mąkę, przyprawy i uformować kotlety lub pulpety. Można je smażyć, piec lub dusić.
Warzywa z rosołu można dodać do tradycyjnych, mięsnych kotletów mielonych lub klopsików. Dzięki temu będą one lżejsze, bardziej soczyste i delikatne.
Sprawdź, jak wykorzystać kiszone buraki
Purée, zupy i pasty warzywne
Warzywa z rosołu w formie purée lub tłuczone mogą być użyte jako dodatek na ciepło do mięsa albo ryb.
Dodatek gotowanych warzy do kremowych zup dodatkowo je zagęści i wzbogaci smak tych pysznych i zdrowych dań.
Warzyw z rosołu możemy wykorzystać też do przygotowania past do pieczywa – z dodatkiem fasoli, soczewicy, grochu lub ciecierzycy.
Warzywne farsze i pasztety
Warzywne farsze do pierogów i naleśników to doskonała lekka alternatywa dla mięsnego nadzienia. Zmielone lub pokrojone warzywa mieszamy z serem, tartą bułeczką i nadziewamy pierogi lub krokiety. Takie warzywa możemy też dodać do farszów grzybowych lub mięsnych i urozmaicić ich smak.
Pasztety z gotowanych warzyw to także świetny pomysł na wykorzystanie resztek z rosołu i jednoczesne urozmaicenie diety. Pieczone pasztety to lekka przekąska lub dodatek do kanapek.
Jak jeszcze możemy wykorzystać warzywa z rosołu?
Warzywa z rosołu można też wykorzystać do zapiekanek, risotto oraz zagęszczenia zup i sosów. Dobrze sprawdzą się również jako składnik wytrawnych galaret (galantym) – z mięsem, wędliną, jajka, rybami lub samych warzy.