Golonko wieprzowe lub indycze to prawdziwy przysmak. Większość przepisów na golonkę przed jej pieczeniem zaleca ugotowanie mięsa z dodatkiem warzyw. I w tym momencie zaczyna się problem – jak wykorzystać wodę, a raczej bogaty wywar mięsno-warzywny, pozostały po gotowaniu golonek. Co zrobić z wodą z gotowania golonki? Jest na to prosty sposób! Poradzimy, co zrobić z wywarem z gotowania golonki.
Spis treści
Wywar z gotowania golonki
Sekretem udanej golonki jest wcześniejsze ugotowanie jej z warzywami i przyprawami. Oczyszczone golonki, najlepiej wieprzowe, należy umieścić w dużym garnku z wodą z dodatkiem przypraw – pieprzu w ziarnach, ziela angielskiego, kilku goździków oraz liści laurowych. W tej kąpieli golonki powinny gotować się ok. 1,5 godziny na małym ogniu. Ważne, żeby wywar posolić po ok. godzinie gotowania. Po 1,5 godz. do mięsa trzeba dodać warzywa – marchewkę, pietruszkę, seler korzeniowy, opaloną cebulę oraz seler naciowy – jeśli ktoś lubi. Po dodaniu jarzyn golonki trzeba gotować jeszcze ok. 30 min. Ugotowane glonki po wystudzeniu lądują w marynacie i piekarniku, a wywar zostaje…
Co zrobić z wywarem z gotowania golonki
Wywar z gotowania golonki to niezwykle aromatyczny i smaczny produkt, który zgodnie z filozofią “zero waste” powodzeniem wykorzystać do przygotowania innych potraw, w tym zup, ale także wytrawnych galaretek (galantynek) – z wędliną lub gotowanym mięsem.
Galareta z kurczaka na wodzie z golonki
Co zrobić z wywarem z golonki – odpowiedź jest prosta – można zrobić mięsną galaretę, czyli galantynkę. Jeśli mamy wywar z golonek wieprzowych, wystarczy w wywarze ugotować ćwiartkę kurczaka – w razie potrzeby bulion można dosolić. Po ok. 40 min. gotowania mięso będzie idealnie odchodzić od kości, a sam wywar bardzo odparuje. Rozdrobnione mięso zalewany odparowanym bulionem i zostawiamy w lodówce do stężenia. Można dodać trochę żelatyny, ale gdy bulion jest odparowany do około 1/3 objętości to nie będzie to konieczne.
Jeżeli zostaje wywar z golonek indyczych, koniecznie do galarety trzeba dodać żelatynę – w proporcji podanej na opakowani, ale najczęściej jest to łyżka na 1/2 l. wywaru.
Zupa na rosole z golonki
Zupa na wywarze z golonki to pyszne i bardzo pożywne danie. Takie zupy wyjątkowo dobrze smakują zimą, gdyż są rozgrzewające i zapewnią nam sporą dawkę energii – tak potrzebnej zimą i jesienią.
Krupnik na wywarze z golonki
Innym pomysłem na wykorzystanie rosołu z gotowania golonek jest tradycyjny krupnik. Jest to tradycyjna polska zupa z kaszą jęczmienną, gotowaną na wywarze z mięsa wieprzowego i warzyw. Intensywny w smaku wywar pozostał nam z gotowania golonek, teraz do gorącego rosołu wystarczy dosypać wypłukaną kaszę i krupnik jest prawie gotowy. Dla smaku i ozdoby warto wcześniej wyciągnąć warzywa z golonkowego wywaru i pokroić je w plasterki lub kostkę.
Proporcje na krupnik to 3 łyżki kaszy na 2 litry wywaru. Do zupy warto dodać także ziemniaki (wystarczą dwie sztuki), które razem z kaszą ugotują się w wywarze z golonki.
Zupa grochowa na rosole z golonki
Na rosole z golonki możemy przygotować także bardzo sycącą i rozgrzewającą grochówkę. Połówki żółtego łuskanego grochu płuczemy pod bieżącą wodą i wrzucamy do golonkowego rosołu. Zupę doprowadzamy do wrzenia i wszystko gotujemy ok. 45 do 50 minut. Teraz do zupy grochowej na wywarze z golonki dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki oraz marchewkę i pietruszką i wszystko gotujemy jeszcze ok. pół godziny, aż warzywa będą zupełnie miękkie. Zupę możemy zagęścić zasmażką z cebulą, jednak nie jest to konieczne ponieważ ugotowany groch i ziemniaki dają duże własnej “mąki”. Zupę doprawiamy czosnkiem, majerankiem, pieprzem i podsmażoną na złoto cebulką.
Proporcje składników na zupę grochową na rosole z gotowania golonek to: ok. 2 litry wywaru z golonki, 30 dag żółtego grochu łuskanego (połówki), 4 średnie ziemniaki, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka majeranku, 1 mała cebula. Sól i pieprz do smaku.
Przepis na golonkę zapiekaną w piwie z miodem
Golonka pieczona z piwie z miodem i musztardą to danie, które zachwyca smakiem delikatnego mięsa, aromatem miodu oraz przypraw.
Inne zupy na golonce
Na wywarze z golonki możemy przyrządzić wiele innych rozgrzewających zup. Doskonała będzie zupa ogórkowa (z kiszonych ogórków). Bulion z golonki możemy wykorzystać jako bazę barszczu ukraińskiego, a także dodać go do tradycyjnego bigosu.
Sposób na wykorzystanie wody spod golonki znaleziono w Google dzięki hasłom:
- woda z golonki
- gotowanie golonki woda
- rosół z golonki
- zupa na golonce
- co zrobić z wodą z golonki
- co zrobić z rosołem z golonki