Borowik ceglastopory, który rośnie w polskich lasach już w czerwcu

Jakie grzyby rosną w czerwcu w Polsce?

Na grzyby najczęściej wybieramy się latem oraz jesienią, jednak już w czerwcu możemy cieszyć się udanymi zbiorami darów lasu. Jakie grzyby zajdziemy w czerwcu w polskich lasach? Okazuje się, że są to bardzo smaczne i poszukiwane gatunki! Sprawdź, jakie grzyby zbieramy w czerwcu! 

Jakie grzyby rosną w czerwcu w polskich lasach?

Czerwiec to czas, kiedy zapaleni grzybiarze mogą rozpoczynać zbiory darów lasu. Choć pierwsze grzyby rosną w Polsce już na przełomie marca i kwietnia, to właśnie w czerwcu możemy spodziewać się bardziej obfitego grzybobrania. W czerwcu w Polsce można zbierać już różne gatunki jadalnych grzybów, w tym te najbardziej szlachetnie, które nadają się do przygotowania tradycyjnych dań na ciepło oraz na przetwory. Oto niektóre z gatunków grzybów, które już w czerwcu możemy zbierać w polskich lasach.

Kurki, czyli pieprzniki jadalne 

Kurki (Cantharellus cibarius) to jedne z najbardziej popularnych i cenionych grzybów jadalnych w Polsce. Najczęściej można je znaleźć w lasach iglastych, w pobliżu świerków i sosen. Mogą również występować w pobliżu dębów, buków i grabów. W Polsce kurki są dość powszechne i można się nimi cieszyć od czerwca aż do końca października, a w niektórych regionach nawet dłużej.

Kurki w koszyku - jak czyścić kurki, żeby pozbyć się piasku

Maślaki

Maślaki są jadalnymi grzybami, które są doceniane ze względu na swój smak i wartości odżywcze. W kuchni wykorzystywane są jako dodatek do mięs, zup oraz jako składnik przetworów. Maślak zwyczajny (Suillus luteus) jest jednym z najpopularniejszych rodzajów maślaków w Polsce i występuje pospolicie na nizinach w całym kraju, najczęściej od maja do listopada. Maślak żółty (Suillus flavidus) jest również pospolitym grzybem jadalnym w Polsce, jednak głównie występuje w górskich rejonach i sezon na niego trwa od czerwca do października.

Sprawdź, jak rozpoznać rydza

Borowiki i prawdziwki

W czerwcu w polskich lasach można natknąć się na różne gatunki borowików, nazywanych także prawdziwkami, takie jak borowik ceglastopory (Neoboletus erythropus), który pojawia się najwcześniej, borowik szlachetny (Boletus edulis), borowik ponury (Xerocomus subtomentosus) i inne. W zależności od gatunku borowiki rosną na różnych stanowiskach i wchodzą w mikoryzę z różnymi gatunkami drzew. Pierwsze borowiki (krasnoborowiki, czyli borowiki ceglastopore) mogą pojawiać się w lasach już pod koniec maja i rosną aż do późnej jesieni.

Borowiki ceglastopore, zawane ceglakami lub poćcami, rosną już w czerwcu
Borowiki ceglastopore, zawane ceglakami lub poćcami, rosną już w czerwcu / Fot. Canva.com

Koźlarze lub kozaki

W czerwcu w polskich lasach i zagajnikach można również spotkać koźlarze, które są popularnymi grzybami jadalnymi. Koźlarze często w lasach liściastych i mieszanych, zwłaszcza pod brzozami i w młodnikach. Koźlarz czerwony (Leccinum aurantiacum) jest przykładem jednego z gatunków koźlarzy, który pospolicie w Polsce i można zbierać go już od czerwca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *