Jajka to produkt, bez którego nie istniałoby wiele dań. Jednak wiele osób nie może spożywać ich z powodów zdrowotnych lub z uwagi na przekonania. Nie oznacza to, że z tego powodu muszą zrezygnować choćby z naleśników czy ciast. Sprawdź, czym zastąpić jajko w kuchni.
Spis treści
Jaka jest rola jajek w pieczeniu i gotowaniu?
Rola jajek w kuchni jest bardzo szeroka. Przede wszystkim jajka wiążą produkty, dzięki czemu składniki lepiej trzymają się razem. Potrawy, które mają mieć zwartą strukturę, nie rozpadają się w procesie gotowania czy pieczenia. Jaja dodają potrawom wilgotności, ale nie rozrzedzają ich. Z kolei spienione białko jajek nadaje naleśnikom i wypiekom puszystość, zatrzymując powietrze, które następnie w procesie pieczenia rozszerza się i zwiększa objętość ciasta. Jaja wpływają też na smak i wygląd potraw – domowy makaron krajanka przygotowany z użyciem żółtek ma ciekawszy smak, niż zwykły makaron na bazie mąki i wody.
Sprawdź, co zrobić z białek na słono
Kto nie powinien jeść jajek?
Zarówno białko, jak i żółtko są alergenami, które mogą wywoływać silne reakcje u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Substancje uczulające w białku to m.in. owoalbumina, owotransferyna czy owomukoid, z kolei w żółtku to np. alfa-liwetyna, witelina i lipoproteiny. Alergia na białka występuje zdecydowanie częściej niż na żółtka, częściej również uczulają jaja kurze niż innych ptaków. Wiele osób może nie być świadomych, że są uczuleni na jaja, gdyż wstrząsy anafilaktyczne po ich spożyciu zdarzają się tylko przy silnej nietolerancji. Natomiast pospolite objawy alergii to m.in. wysypka i problemy skórne, wzdęcia, mdłości oraz biegunki, a więc objawy, które przy delikatnym przebiegu mogą być zlekceważone lub nieskojarzone ze spożyciem jajek. Aby mieć pewność, czy takie uczulenie nas dotyczy, należy wykonać testy alergiczne z krwi.
Jajek nie jedzą również weganie, gdyż jest to produkt odzwierzęcy, który wyklucza ta dieta.
Czym zastąpić jajko?
Poszerzając swoją wiedzę o alergenach zawartych w jajach, zostaliśmy zmuszeni do znalezienia sposobu na zastąpienie ich w kuchni. Obecnie w przygotowaniu większości dań, które w przepisie mają jajko, można wykorzystać jego zamiennik.
Czym zastąpić jajko w ciastach i wypiekach?
Uwielbiasz Pavlovą albo ciasto Hiszpan, a masz alergię na jaja? Z powodzeniem zrobisz bezę zastępując białko aquafabą! Aquafabę możesz wykorzystać też do przygotowania puszystych sufletów czy musów.
W ciasteczkach, ciastach i lodach można zamiast jajek użyć gumę ksantanową, która świetnie wiąże składniki, a jednocześnie nadaje wypiekom teksturę. Do ciasteczek polecamy również masło orzechowe.
Nie należy zapominać o skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej oraz z tapioki – zagęścisz nią kremy, ale można też z jej pomocą piec ciasta, a nawet chleb.
Czym zastąpić jajko w naleśnikach
Naleśniki, czyli słodkie cienkie placki da się zrobić bez jajek. Wystarczy w ich miejsce dodać do ciasta zmiażdżone dojrzałe banany lub mus jabłkowy, które zwiążą składniki i nadadzą naleśnikom słodyczy. Ciasto równie dobrze zwiąże też zawiesisty wywar z siemienia lnianego lub z nasion chia. Aby zwiększyć puszystość naleśników można zamiast zwykłej wody dodać wodę gazowaną.
Czym zastąpić jajko w panierce do mięsa i ryb
Chrupiąca panierka na rybie lub skrzydełkach bez jajek? Wykorzystaj do panierowania maślankę lub jogurt. Dzięki nim mąka i przyprawy silnie przywrą do mięsa i nie rozpadną się podczas smażenia na głębokim oleju. A gdy masz ochotę na klopsa, zamiast jajek zwiąż mięso i inne składniki sosem pomidorowym lub tłuczonymi ziemniakami.