Białka jajek w szklanej misce, obok metalowa trzepaczka

Co zrobić z białek, które zostały przy pieczeniu i gotowaniu? Sprytne sposoby na wykorzystanie białek

Białka jajek często zostają nam przy codziennym gotowaniu lub pieczeniu. Niestety wielu z nas wyrzuca je jako odpadki, a wcale nie musi tak być. Kierując się zasadą #ZeroWaste możemy wykorzystać białka z jajek do przygotowania dań na słodko i na słono. Sprawdź, jak wykorzystać białka, które zostały przy pieczeniu lub gotowaniu i nie marnuj jedzenia!

Co zrobić z białek, czyli jak wykorzystać białka do przygotowania kolejnych potraw

Jajka to jeden z produktów, których najczęściej używany w kuchni. Dodajemy je m.in. do dań obiadowych, mięsa, ciasta, wypieków, deserów, zup, sosów, sałatek, kremów… Czasami wykorzystujemy całe jajko, a czasami samo żółtko. Żółtek często używamy do wypieków — przygotowania ciasta kruchego lub drożdżowego, a także do kremów i sosów (np. sosu holenderskiego lub majonezu). W drugim przypadku białko zostaje niezużyte i często po prostu je wyrzucamy. A to duży błąd! Marnowanie żywności to jeden z największych grzechów naszej cywilizacji. Dlatego warto zastanowić się, zanim wyrzucimy białko z jajka, jak można je wykorzystać do przygotowania kolejnych pysznych dań dla całej rodziny. Tym bardziej że białka możemy przechowywać przez kilka dni w lodówce lub je zamrozić

Pamiętaj, szykując świąteczne wypieki, białka zbieraj do kubka lub słoiczka. 

Białka jajek w metalowej misce oraz szklance
Białka jajek w metalowej misce oraz szklance / Fot. Canva.com

Co zrobić z białek na słodko?

Białka najczęściej zostają nam w czasie pieczenia ciast kruchych i drożdżowych oraz przygotowywania kremów do tortów, dlatego w miarę łatwo możemy wykorzystać je do przygotowania kolejnych słodkości lub dekoracji. 

Kokosanki — ciastka z białek i wiórków kokosowych

Kokosanki to ciasteczka, które uwielbiają dzieci i dorośli. Do ich przygotowania potrzebujemy jedynie białek, wiórków kokosowych i cukru. Jest to rodzaj ciastek makaronikowych, które powstają z ubitej piany z białek z cukrem, wymieszanej z wiórkami kokosowymi. Uformowane ciasteczka pieczemy w piekarniku.

Białkowiec, czyli tak zwany piegus z makiem

Białkowiec to kolejny wypiek z kategorii zero waste. Do jego przygotowania potrzebujemy oczywiście białka, mąkę, cukier, masło i proszek do pieczenia. Jeżeli mamy ochotę przygotować tzw. piegusa, do ciasta dodajemy suchy mak. Polecamy przepis na białkowiec z kokosem.  

Lukier do ciasta

Ten pomysł na wykorzystanie białek sprawdzi się szczególnie przed świętami. Drożdżowe baby, kruche mazurki, a także pierniczki makowce potrzebują świątecznego wykończenia. Do tego celu idealny będzie lukier z białek, który jest sztywny, błyszczący i nie brudzi rąk ani innych wypieków.

Bezy — francuska lub włoska

Beza to klasyczny wypiek cukierniczy przygotowywany z białek i cukru. W zależności od sposobu przygotowania możemy zrobić bezę francuską (białka ubijamy na zimno) lub bezę włoską (w czasie ubijanie białka zaparzamy gorącym syropem cukrowym). Beza jest podstawą wielu kultowych deserów — tortu Pavlovej, tortu hiszpańskiego, tortu bezowego z rodzynkami, makaroników, parfait i kremu maślanego.

Beziki z białek - sposób n niemarnowanie żywności
Beziki z białek – sposób n niemarnowanie żywności / Fot. Canva.com

Zupa “Nic”

Jest to tradycyjny polski deser w postaci słodkiej zupy. Gotujemy mleko z cukrem i wanilią. Ubijamy pianę z białka z cukrem. Następnie porcje piany wykładamy na gorące mleko i czekamy, aż białko się zetnie. Oto cały sekret tej zupy. Takie pianki z białek możemy dodawać także do kawy, kakao lub gorącej czekolady.

Makaroniki

Makaroniki to jeden z klasycznych wypieków kuchni francuskiej, przygotowywany z piany z białek (bezy francuskiej) z dodatkiem zmielonych migdałów. Istnieje wiele wariacji makaronikowych, gdzie zamiast migdałów do piany dodajemy zmielone orzechy, pistacje lub wiórki kokosowe.

Piana jako dodatkowy środek spulchniający — do dań słodkich i wytrawnych

Piana z białek to uniwersalny dodatek spulchniający, który często może zastąpić proszek do pieczenia. Spienione białko jajek nadaje ciastu puszystość, zatrzymując powietrze, które następnie w procesie pieczenia rozszerza się i zwiększa objętość ciasta. Pianę możemy dodawać np. do ciasta na racuchy, naleśniki, a także do placków ziemniaczanych! 

Co zrobić z białek na słono?

Białka możemy wykorzystać także w potrawach wytrawnych na ciepło, a także przygotować z nich lekki majonez!

Farsze na ciepło 

Dodając ubite białka do farszów mięsnych i warzywnych na ciepło, osiągniemy efekt lekkości i puszystości. Dzięki temu nadzienie będzie bardziej delikatne, szczególnie dobrze sprawdzi się  kruchych tartach, drożdżowych pasztecikach lub kulebiaku.

Kotlety mielone z mięsa i warzy oraz klopsiki

Ubitą pianę z białek możemy także dodać do mielonego mięsa lub warzyw przeznaczonych na kotlety albo klopsiki. Podobnie jak w przypadku farszów, takie dania będą lekkie, wilgotne i będą miały idealną konsystencję — chrupiącą skórkę i miękkie wnętrze.

Puszyste kotlety warzywne z dodatkiem piany z białek
Puszyste kotlety warzywne z dodatkiem piany z białek / Fot. Canva.com

Majonez z białek

Majonez z białek to lekka alternatywa dla tradycyjnego sosu. Do jego przygotowania potrzebujemy białek, musztardy, oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego, soku z cytryny, soli oraz pieprzu. Składniki ubijany tak samo jak na tradycyjny majonez. 

Dodatek do jajecznicy

Jeżeli zostanie nam jedno lub dwa białka, możemy po prostu dodać je do jajecznicy, która dzięki temu będzie trochę mniej żółta 😉