Dojrzałe pomarańcze w skrzynce

Jak prawidłowo przechowywać pomarańcze, aby zachować ich świeżość na dłużej?

Pomarańcze to bardzo zdrowe i smaczne owoce, które chętnie jemy na surowo lub wyciskamy z nich pyszny sok. Aby cieszyć się wszystkimi walorami tych słonecznych owoców, musimy odpowiednio je przechowywać po przyniesieniu do domu. Oto sposoby przechowywania pomarańczy!

Przechowywanie pomarańczy 

Kupujemy zawsze dojrzałe pomarańcze. Takie owoce możemy przechowywać w temperaturze pokojowej na blacie lub w lodówce, a nawet w zamrażarce. Odpowiednio przechowywane świeże pomarańcze mogą przetrwać nawet miesiąc w naszych domach — wszystko zależy od dojrzałości oraz jakości owoców. Nawet w Polsce istnieje możliwość zakupu bio pomarańczy, wysyłanych do nas bezpośrednio przez hodowców z Hiszpanii. Takie owoce na pewno zachowają świeżość dłużej niż te z hipermarketu.

Przechowywanie pomarańczy na blacie w temperaturze pokojowej

Dojrzałe pomarańcze możemy przechowywać w temperaturze pokojowej na kuchennym blacie, w misce z owocami lub drucianym koszyku. W ten sposób przechowujemy owoce, które zamierzamy wykorzystać wkrótce po zakupie. W zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu pomarańcze wytrzymają około tygodnia. Owoce nie powinny leżeć w miejscu z bezpośrednim nasłonecznieniem — ciepło może przyspieszyć proces dojrzewania i sprawić, że owoce szybciej się popsują. Pomarańcze lepiej jest umieścić w cieniu. 

Sprawdź, co to jest yuzu

Przechowywanie pomarańczy w lodówce

Pomarańcze zachowają świeżość na dłużej, jeżeli będziemy trzymać je w lodówce. Ciemność i niska temperatura spowolnią procesy dojrzewania i psucia się owoców. Pomarańcze przechowujemy luzem (nie w plastikowej torbie) w szufladzie na warzywa w lodówce. Owoce ewentualnie możemy umieścić w siatkowej torbie — ważne, aby w lodówce miały swobodny dostęp powietrza. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi pleśni.

Przechowywanie pomarańczy w lodówce
Przechowywanie pomarańczy w lodówce / Fot. Canva.com

Czy pomarańcze możne przechowywać w papierowej torebce? Lepiej zrezygnować z tego opakowania. Pomarańcze powinny oddychać. Dlatego lepiej, aby leżały luzem. 

Dojrzałe pomarańcze, które są odpowiednio przechowywane, mogą przetrwać w lodówce nawet miesiąc. Musimy jednak sprawdzać, czy owoce nie zaczynają się psuć. Jeden uszkodzony owoc może spowodować, że zepsują się wszystkie pomarańcze.

Sprawdź, jak przechowywać cytryny

Kiedy myć pomarańcze?

Pomarańcze przechowujemy niemyte! Dodatkowa wilgoć, która wnika w owoce w czasie mycia, przyspiesza ich psucie i rozwój pleśni! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *